&#۳۹;مالی&#۳۹; که مشاور اوباما در امور خاورمیانه و مذاکره کننده ارشد واشنگتن در مذاکرات هسته ای با ایران بود، به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت: تحریم ها به تولیدکنندگان نفت کمک می کند زیرا باعث افزایش قیمت ها می شود و روسیه یکی از مهمترین تولیدکنندگان اصلی نفت خواهد بود. این مساله قطعا موجب می شود که قدرت نسبی روسیه در بازار نفت افزایش یابد. در این باره تردید نکنید.

به گفته مالی، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا «به طرز دیوانه واری» وسواس افزایش فشار بر ایران به هر قیمتی را دارد. 
وی ادامه داد: هدف ترامپ در مورد ایران هرچه که باشد راهی برای تحقق آن وجود ندارد. به نظر من خروج از توافق هسته ای برجام یک اشتباه عمیق بود. بنابراین آمریکا هزینه خروج از آن را پرداخت خواهد کرد. هزینه این تصمیم انزوای بیش از پیش آمریکا در سطح بین المللی است. 
مشاور سابق اوباما افزود که آمریکا با تبعات خروج از توافق هسته ای با ایران روبرو خواهد شد زیرا این تصمیم رویه ای را ایجاد کرده که باعث خواهد سایر کشورها نیز از اجرای تعهدات بین المللی خود سر باز زنند. 
مالی که هم اکنون مدیر گروه بحران بین الملل است، در ادامه صحبت هایش گفت که اکثر کشورها نمی توانند واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. بنابراین، آمریکا مجبور است برای سایر کشورها معافیت از تحریم صادر کند.
وی تاکید کرد که چین و ترکیه آماده حذف کامل واردات نفت از ایران نیستند و ژاپن و کره جنوبی نیز اگر از تحریم ها مستثنی نشوند، زیان های اقتصادی زیادی خواهند دید. 
وی افزود: هند گفته است نمی تواند واردات نفت ایران را به صفر برساند. این کار غیرممکن است. برخی از پالایشگاه های آنها صرفا متناسب با نفت ایران ساخته شده است. آنها ارزان ترین نفت را از ایران می خرند. آیا آمریکا و سایر کشورها آماده هستند این کسری را جبران کنند و در رابطه با پالایشگاه هایی که متناسب با نفت ایران احداث شده است، چه کار خواهند کرد؟
ترامپ 18 اردیبهشت به طور یکجانبه و برخلاف تعهدات و قوانین بین المللی از برجام خارج شد. تحریم هایی که آمریکا یکجانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.
کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی نیز اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود. 
آخرین خبرها حاکی هستند که آمریکا تاکنون مجبور شده است دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.