راشاتودی نوشت، طی ماه گذشته قیمت نفت ۱۵ درصد کاهش یافت و برخی نگران شکل گرفتن دوباره مازاد عرضه نفت به بازار هستند. اوپک و آمریکا نیز حجم قابل توجهی به تولید خود اضافه کرده‌اند و به همین دلیل احتمال پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا وجود دارد.

با این حال عوامل حاضر در بازار می‌توانند شرایط بسیار متفاوتی را ایجاد کند. 

بانک گلدمن ساکس می‌گوید: از دست رفتن بخشی از عرضه نفت ایران به بازار جهانی در کنار ظرفیت کم افزایش تولید و تقاضای بالای نفت در بازار جهانی قیمت را مجددا صعودی خواهد کرد.

این بانک پیش‌ بینی کرد، قیمت نفت برنت تا پایان سال جاری مجددا از مرز ۸۰ دلار عبور خواهد کرد. 

دلیلی که کارگزاران نفتی را نسبت به اوضاع بازار بدبین کرده است، متزلزل شدن ناگهانی روند تقاضا بود. تقاضا به خصوص در بازارهای نو پدید ضعیف شده است؛ چراکه در بسیاری از آنها ارزش پول ملی در برابر دلار کاهش یافته است و همین امر یک شوک قیمتی برای مصرف کنندگان به وجود آورده است.

با این حال بانک گلدمن ساکس آمریکا می‌گوید: بررسی آمارهای موجود نشان می‌دهد، تقاضای نفت در بازار آن گونه که تصور می‌شود، تغییر نکرده است.

در گزارش این بانک آمده است؛ مدل‌سازی و بررسی‌های ما ثابت می‌کند که نگرانی‌ها در این زمینه بیش از حد است.

بانک گلدمن ساکس آمریکا می‌افزاید: برای این مدعا دلایل گوناگونی وجود دارد. تقاضای نفت در جهان همچنان رو به بالاست و علی رغم آنکه رشد اقتصادی در کشوری مانند چین کند شده است، اما شاهد روند صعودی تقاضای نفت در این کشور هستیم.

گلدمن ساکس در گزارش خود احتمال کاهش رشد اقتصاد جهانی را در نظر نگرفته و می‌نویسد: در صورتی که این عامل مدنظر قرار گیرد، پیش بینی آینده بازار نفت تا حدودی دشوار خواهد شد.