فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه اظهار کرد: دمشق همان‌گونه که با دو فرستاده ویژه‌ قبلی سازمان ملل به سوریه همکاری کرد، اکنون با گایر پدرسن، فرستاده جدید نیز به شرط اینکه از شیوه‌های قبلی دوری، تمایل خود به تحقق تمامیت ارضی و وحدت در سوریه را اعلام کرده و از تروریست‌ها حمایت نکند و نیز  مدافع ارزش‌های عالی ذکر شده در منشور سازمان ملل از جمله آزادی ملت‌ها باشد، همکاری خواهد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل چهارشنبه گذشته اعلام کرد: گایر پدرسن به جای استفان دی‌میستورا به عنوان فرستاده جدید این سازمان به سوریه منصوب شد.

به نوشته روزنامه سوری الوطن، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه عصر پنجشنبه‌ حمایت خود را از پدرسن را اعلام و از تعیین او به عنوان فرستاده ویژه‌ سازمان ملل به سوریه استقبال کرد.

پدرسن پیش از این در پست‌های دیپلماتیک متعددی فعالیت داشته که آخرین آنها سفیر نروژ در چین از سال ۲۰۱۷ و همچنین او نماینده دائم کشورش در سازمان ملل از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ بوده است.

همچنین این دیپلمات نروژی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به عنوان هماهنگ کننده ویژه‌ سازمان ملل در لبنان و در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ فرستاده شخصی دبیرکل  سازمان ملل به جنوب لبنان بوده و به عنوان مدیر مرکز  آسیا و اقیانوس آرام در اداره امور سیاسی وزارت امور خارجه نروژ فعالیت داشته است.

علاوه بر اینها پدرسن در سال ۱۹۹۳ عضو تیم نروژ در مذاکرات اسلو میان سازمان آزادی بخش فلسطین و رژیم صهیونیستی بوده است.