چاووش اوغلو روز شنبه در حاشیه هجدهمین اجلاس کشورهای عضو گروه دی.۸ در آنتالیا با تاکید بر اهمیت استفاده از پول های ملی کشورهای عضو این سازمان در مبادلات تجاری، افزود: استفاده از ارز ملی در دوره ای که برخی کشورها از نرخ ارز به عنوان اهرم فشار برای تحقق اهداف سیاسی استفاده می کنند، ضروری است.

وی استفاده از پول ملی در تجارت میان کشورها را بهترین پاسخ در برابر فشارهای ارزی خارجی بیان کرده و بر استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری میان کشورهای عضو دی.۸ تاکید کرد.

چاووش اوغلو با اشاره به بررسی نقشه راه سالیانه گروه دی.۸ در نشست کارشناسی روز گذشته (جمعه) و نیز تصویب برنامه و بودجه این سازمان گفت: تاسیس &#۳۹;اتاق تهاتر گروه دی۸&#۳۹; نیز به تصویب رسید که بر اساس آن مکانیزمی غیر از ارزهای دلار و یورو در تجارت میان اعضا مورد تاکید قرار گرفته و استفاده از ارزهای ملی در تجارت فی مابین در اولویت قرار می گیرد.

وزیر امورخارجه ترکیه اضافه کرد: در این قالب مبادله پایاپای و تسهیل تجارت بین اعضای گروه نیز می تواند بسیار موثر باشد.

وی همچنین بر تاسیس صندوق حمایت از پروژه های گروه دی.۸ تاکید کرد و ادامه داد: در این اجلاس نقشه راه دهه ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ نیز تدوین شده و جزئیات این نقشه راه در جلسات ماه های آتی کارشناسان نهایی می شود.

چاووش اوغلو همچنین با اشاره به پایین بودن میزان تجارت میان اعضای گروه دی.۸، خواستار توجه کشورهای این گروه به هدف ۵۰۰ میلیارد دلاری در تجارت فی مابین شد.

وی همچنین خواستار اضافه شدن اعضای جدید به سازمان دی.۸ شد و اظهار کرد: این امر موجب افزایش قدرت و کارآیی این تشکیلات خواهد شد.

 هجدهمین اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای دی.۸، با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران صبح روز شنبه در هتل کورنلیای شهر آنتالیای ترکیه برگزار شد.

هشت کشور اسلامی شامل ایران، اندونزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه عضو دی.۸ هستند.

گروه دی.۸ (Developing ۸ / D-۸ or Developing Eight) متشکل از هشت کشور مسلمان در حال توسعه است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی تشکیل شده است.

پایه گذار گروه D۸ نجم الدین اربکان نخست وزیر فقید و اسلام گرای ترکیه بود که با سفر به هشت کشور عضو در تیرماه سال ۱۳۷۵ زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.

نخستین اجلاس سران دی ۸، در شهر استانبول در خرداد ماه ۱۳۷۶ برگزار شد.

دبیرخانه دائمی این سازمان در استانبول قرار دارد و دبیرکل آن به مدت چهار سال و به صورت دوره ای از سوی کشورهای عضو تعیین می شود.

تجارت کنونی میان این کشورها رقمی در حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده ولی هدف این سازمان رسیدن به رقم ۵۰۰ میلیارد دلار است.

کشاورزی، صنعت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، تجارت و گردشگری از جمله زمینه هایی است که در سازمان دی.۸ در اولویت قرار دارد و در این رابطه اقدامات مناسبی برای تسهیل تجارت میان کشورهای عضو صورت گرفته است.

موافقت نامه تجارت ترجیحی، موافقتنامه تسهیل صدور روادید بازرگانی، همکاری های هواپیمایی کشوری، موافقت اولیه تاسیس دانشگاه دی.۸ در همدان، همکاری های علمی و فناوری، تشکیل فدراسیون اتاق های بازرگانی از جمله این اقدامات است.