آنتونیو گوترش بعدازظهر جمعه وضعیت یمن را بدترین بحران انسانی در جهان دانست و افزود: این یک فاجعه طبیعی نیست بلکه ساخته انسان است.

وی ادامه داد: یمن امروز در یک لبه پرتگاه قرار گرفته است. وضعیت بشردوستانه و نیازهای اولیه، ناامید کننده است. ما باید هرکاری که می توانیم انجام دهیم تا از وخیم تر شدن شرایط بدترین قحطی که در دهه اخیر دیده شده است، جلوگیری شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد در عین حال از بروز نشانه های«امید سیاسی» برای حل این بحران خبر داد و اضافه کرد: ما باید برای افزایش فرصت ها، هر کاری که می توانیم انجام دهیم.

گوترش تصریح کرد: جامعه بین المللی برای متوقف کردن چرخه بیهوده خشونت و پیشگیری از فاجعه جاری، یک فرصت واقعی در اختیار دارد؛ اکنون وقت عمل است.

وی با بیان اینکه در چند ماه گذشته تنش های نظامی افزایش یافته و بحران شدید و سریع اقتصادی، وضعیت تحمل ناشدنی را بدتر کرده و حقوق بین المللی بشر دوستانه نیز بارها به استهزا گرفته شده است.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به گزارش هفته گذشته مارک لوکاک معاون خود در امور انسان دوستانه و کمک های اضطراری، گفت: هفته گذشته، او به شورای امنیت هشدار داد که قحطی در یمن قریب الوقوع تر از همیشه شده است.

گوترش افزود: سازمان ملل متحد و همکاران ما تا کنون به ۸ میلیون نفر در یمن غذا ارسال کرده اند و اگر تا آخر این ماه اقدام جدی انجام نشود نزدیک به ۱۴ میلیون نفر، نیمی از جمعیت یمن، به طور کامل در معرض خطر قرار می گیرند.

وی عبور از این وضعیت را مستلزم طی کردن چند مرحله ضروری دانست و ادامه داد: خشونت ها در هر جایی به خصوص در اطراف زیرساخت های حیاتی و مناطق پرجمعیت باید متوقف شود. 

دبیرکل سازمان ملل متحد با قدردانی از اعضای این سازمان در حمایت از تلاش های نماینده ویژه وی در امور یمن، اظهار کرد: دومین مرحله، واردات مواد غذایی، سوخت و دیگر کالاهای تجاری و بشردوستانه بدون هیچ محدودیتی به یمن است. مسیرها باید باز باشند تا محصولات اولیه بتوانند به جوامع سراسر کشور ارسال شوند.

گوترش سومین مرحله را حمایت از اقتصاد یمن برشمرد و بر تثبیت ارزش پول ملی و پرداخت حقوق و مقرری های بازنشستگی تاکید کرد. 

وی چهارمین اقدام برای کاهش فاجعه انسانی در یمن را افزایش بودجه بین المللی دانست تا سازمان های بشردوستانه بتوانند در صورت لزوم گسترش یابند.

دبیرکل سازمان ملل از همه طرف ها خواست بدون هیچ پیش شرطی برای رسیدن به یک توافق سیاسی و مذاکره برای پایان دادن به این درگیری، با مارتین گریفیتس نماینده ویژه این سازمان در امور یمن همکاری کنند.

بحران یمن از سال ۲۰۱۵ و با دخالت سعودی ها در امور داخلی این کشور آغاز شد. این دخالت با حمله جنگنده های موسوم به ائتلاف سعودی به جنگی تمام عیار علیه مردم فقیر یمن تبدیل شد به گونه ای که هزاران زن و کودک و بی گناه در این بمباران ها کشته و ده ها هزار نفر هم مجروح شده اند.

تازه ترین جنایت سعودی ها علاوه بر انسداد مرزها، گذرگاه ها و فرودگاه ها که مانع از رسیدن نیازهای اولیه به مردم یمن می شد، بمباران اتوبوس حامل کودکان مدرسه ای بود که طی آن، بیش از ۴۰ کودک به قتل رسیدند.

با این حال، سازمان ملل متحد هیچگاه حاضر نشد به دلیل چک یک میلیارد دلاری سعودی و امارات، موضع گیری محکمی داشته باشد و حتی نام این کشور از لیست سیاه کودک کش ها حذف شد.

حال که آل سعود با بی پروایی های بن سلمان متاثر از حمایت های کاخ سفید، با قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی منتقد حاکمان فعلی ریاض با بحران مشروعیت مواجه شده اند، واشنگتن می کوشد این رژیم را از گرداب بحران های منطقه ای خلاص کند.

از این رو، پایان دادن به درگیری یمن رنگ و بوی دیگری گرفته و در مجامع بین المللی صحبت از آتش بس و رفتن به میز مذاکره به میان می آید.