فوبی ها طی چند سال اخیر بیش از گذشته بین مردم شناخته شده اند و دیگر کمتر پیش می آید که فردی به خاطر نوعی هراس شدید از موضوعی خاص مورد تمسخر دیگران قرار گیرد. با این وجود بسیاری از انواع فوبی بین مردم ناشناخته هستند.

فوبی ها اغلب هراس شدید از موضوعاتی را شامل می شوند که از سوی دیگران چندان هراسناک به نظر نمی رسند، مثل هراس از یک شیء یا حیوان یا حتی مکان مشخص. توکوفوبیا نوعی هراس مختص زنان است. این فوبی باعث می شود زنان از زایمان طبیعی به شدت دچار هراس شوند.

با زنانه ترین هراس جهان آشنا شوید / توکوفوبیا چیست و چه عوارضی دارد؟

البته طبیعی است که هر مادر پیش از زایمان درجاتی از اضطراب و نگرانی را تجربه کند و کمتر بانویی بدون هراس از زایمان وجود دارد. اما توکوفوبیا هراس بهنجار نیست، بلکه یک وحشت مداوم و به شدت آزاردهنده است. با توجه به این که همزمان با افزایش اضطراب مادر فشار خون او نیز بالا می رود و البته تپش قلب و فعالیت هورمونها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، بنابراین توکوفوبیا سلامت مادر و جنین را همزمان هدف می گیرد.

شاید تصور کنید توکوفوبیا فقط برای مادران باردار رخ می دهد. اما اشتباه است. این هراس گاهی آنقدر عمیق و شدید است که دختران جوان را از ازدواج باز می دارد. در برخی موارد نیز زندگی زوج های جوان تحت تاثیر توکوفوبیا دستخوش مشکلاتی می شود و به جدایی می انجامد.

با زنانه ترین هراس جهان آشنا شوید / توکوفوبیا چیست و چه عوارضی دارد؟

توکوفوبیا یک هراس ریشه دار است و برای درمان آن به نسخه های خانگی و توصیه های اطرافیان هرجی نیست. بنابراین اگر باردارید و از هراس شدید و غیرطبیعی نسبت به زایمان خود رنج می برید یا اخیرا ازدواج کرد یا حتی مجردید و مرتب با تصور زایمان دچار تپش قلب، دلشوره و هراس بیش از حد می شوید به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کرده و قبل از تشدید شرایط خود مشکل را حل کنید.