سردار غلامرضا جلالی امروز در دیدار با آیت الله نوری همدانی در قم عنوان کرد: مقام معظم رهبری در جلسه اخیر با مسئولان پدافند غیرعامل، بر امر پدافند غیرعامل بسیار تاکید کردند و همه را به توجه به این موضوعات فراخواندند.

وی افزود: ماهیت تهدیدات در عصر کنونی تغییر کرده است و تکنولوژی محور شده است، تهدیدات در عصر کنونی با تهدیدات سایبری تلفیق شده است و مقابله با آن ها نیز باید فناورانه و علمی صورت بگیرد.

 

رییس سازمان پدافند غیرعامل بیان کرد: برنامه پیشرفت و توسعه کشور و همچنین ورود تکنولوژی‌های مختلف به کشور، باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرد؛ باید از فناوری‌های روز برای خدمت به مردم استفاده کرد ولی باید مراقب باشیم این فناوری‌ها برای کشور ایجاد تهدید نکند.

 

وی ادامه داد: موضوع شهر هوشمند و خانه هوشمند در کنار مزایایی که دارد، ممکن است تهدیداتی برای کشور داشته باشد که باید این موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد؛ در خصوص این موضوعات یک نگاه هوشمندانه نیاز است تا تهدیدات علیه کشور صوت نگیرد.

 

سردار جلالی با بیان اینکه فناوری سایبری اثرات بسیاری بر کشور دارد، اظهار کرد: لازم است برای کارایی پدافند غیر عامل هم دقت کافی و هم رویکرد علمی داشته باشیم تا دشمنان را در ایجاد توطئه علیه کشور ناکام بگذاریم.

 

وی گفت: اکنون در فضای مجازی امکان خرید و تبادل ارز خارجی وجود دارد که این توسعه فناوری های دیجیتال، ایجاد یک دولت در یک دولت دیگر است که فرمان پذیری از قوانین کشور ندارد، باید در این خصوص تدابیری اندیشیده شود تا ضرری به مردم و کشور وارد نشود.

اولویت امروز پدافند غیرعامل، مقابله با تهدیدات سایبری است

همچنین رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور پیش از ظهر امروز در دیدار با تولیت محترم آستان مقدس حضرت فاطمه‌ی معصومه(س) با تاکید جدی بر تغییر ماهیت تهدیدات دشمن، اولویت امروز سازمان پدافند غیر عامل را، مقابله با تهدیدات سایبری دانست.

به گزارش ایسنا منطقه قم، جلالی ضمن اشاره به توصیه‌های اخیر رهبری به این سازمان، اظهار کرد: تهدیدات خارجی به لحاظ ماهیتی تغییر پیدا کرده و با حوزه های فناورانه ترکیب شده اند.

وی افزود: تکنوژی به طور کلی، و فضای سایبری به طور خاص، در دو بعد امنیتی و ارزشی برای ما تهدیدی جدی به حساب میآید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به مزایای نسبی تکنولوژی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای، به ذکر تهدیدات ذاتی این پدیده مدرن پرداخت و گفت: ترکیب شدن حیطه تهدیدات با تکنولوژی که در ذاتش سلطه گری و میل به اشراف وجود دارد، با ایجاد امکان اشراف اطلاعاتی برما، بدنبال مدیریت است.

جلالی با ذکر این  که معماری جدید جهان بر اساس اثرپذیری از فضای سایبری، در حال شکل‌گیری است، تصریح کرد: فضای سایبری نه تنها ساختارهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را عوض کرده، که حوزه‌های حکومتی و نظامی جوامع انسانی را نیز تغییر داده است، لازم است مانیز ساختارهای بومی خودمان را بر آن منطبق کنیم.

وی افزود: حضور فراگیر شبکه‌های اجتماعی در نهادهای مختلف اجتماعی، به علت ماهیت "دولت گریز"شان، امکان کنترل دولت برآن‌ها را دشوار می‌کند و ما را با خطر استحاله در جامعه جهانی و تغییر ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی‌مان روبه رو می‌کند.

جلالی هشدار داد: از سویی تن دادن به تکنولوژی، خطر تغییر نرم ماهیت جمهوری اسلامی را دارد و از سویی دیگر، نمی‌توان جلوی بسط تکنولوژی و جبر تاریخی ایستاد، لذا باید دکترین و چارچوبی ارایه شود و توضیح دهد چگونه می‌توان علیرغم حفظ تکنولوژی، چارچوب‌های نظام اسلامی را نیز بر آن منطبق کرد.

وی افزود: معماری جدید جمهوری اسلامی باید برمبنای تفکرات اصیل آن، به گونه‌ای باشد که بتواند تکنولوژی را در خدمت ارزش‌هایمان بگیرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطر نشان کرد: پدافند غیر عامل که کارش دفع تهدیدات است، باید رویکرد سنتی‌اش در مواجهه با تهدیدات را کنار بگذارد زیرا نوع تهدیدات عوض شده است و در این امر، اعضای این سازمان باید اطلاعات و مهارت خود را به روز کنند و دولت نیز باید همکاری‌های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه چهلمین سالگرد انقلابمان در تقابلی جدی با آمریکا قرار داریم، گفت: بستر و میدان این تقابل مردم هستند، حوزه این رویارویی، اقتصاد و ابزار این جنگ، رسانه و شبکه‌های اجتماعی است.

جلالی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اصول اساسی استراتژی مقابله با این نبرد عظیم را خاطرنشان کرده اند، گفت: از نظر ایشان، جنگ نمی‌شود، مذاکره نیز نخواهیم کرد و تنها به مقاومت خواهیم پرداخت که راه اصلی همین مقاومت است و اختیارات لازم جهت آن به دولت و رییس قوا تفیض شده است.