روزنامه ینی شفق روز سه شنبه در گزارشی با عنوان &#۳۹;اسناد را خواست، اما ندادیم&#۳۹; افزود: دادستان کل عربستان در ابتدای مذاکرات خود با مقامات عالی قضایی درگیر با پرونده خاشقچی به ویژه «عرفان فیدان» دادستان کل استانبول، خواهان همه اسناد مربوط به شکنجه و قتل خاشقچی از جمله فیلم، صوت و یا دیگر موارد شد که این موضوع از سوی فیدان مورد موافقت قرار نگرفت.

به نوشته این رسانه، فیدان در ادامه این مذاکرات با اشاره به ارتکاب این جنایت در خاک ترکیه توسط ماموران سعودی، خواستار استراد تیم ترور اعزامی ریاض به ترکیه و محاکمه آنها در استانبول شد اما، المعجب ضمن رد این درخواست تاکید کرد که محاکمه عاملان قتل خاشقچی در ریاض و به صورت عادلانه انجام می شود و حتی هیاتی از ترکیه می تواند در همه روند این محاکمه حاضر باشد.

به نوشته ینی شفق، دادستان استانبول در مذاکرات فقط اسناد تحقیقات قضایی و اعترافات کارکنان کنسولگری را به همتای سعودی خود تحویل داد.

این روزنامه افزود: پس از این مذاکرات، دادستان کل عربستان به کنسولگری این کشور در استانبول رفت تا از محل جنایت بازدید کند.

جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) توسط ماموران اعزامی از طرف دولت ریاض در ساختمان کنسولگری عربستان به قتل رسید ولی با گذشت چهار هفته، هنوز از جسد وی خبری نیست.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه چهار روز پیش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهوری روسیه و فرانسوی و صدر اعظم آلمان در پایان نشست چهار جانبه استانبول درباره سوریه بار دیگر خواستار معرفی آمران قتل خاشقچی از سوی آل سعودی شد.

وی خواستار مجازات همه عوامل قتل خاشقچی شد و گفت: این جنایت در استانبول و در خاک ترکیه رخ داده و به همین علت ترکیه درخواست خود را برای استرداد متهمان دستگیر شده در عربستان به ریاض ارسال و اعلام کرده است که اگر آنها اقدام نمی کنند، سیستم قضایی ترکیه حاضر به محاکمه و مجازات متهمان است.

به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرده بود، پس از ورود به کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود به مدت ۱۸ روز منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از ۱۸ روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که ۱۵ مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

مقام های دولت ریاض مدعی بازداشت ۱۸ مظنون در ارتباط با این پرونده شده اند ولی به رغم گذشت بیش از سه هفته از قتل، هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاکنون از پیکر خاشقچی، روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت نیز معرفی نشده اند.

دادستانی کل ترکیه دو روز پیش با تنظیم کیفرخواست و ارسال آن به وزارت دادگستری، خواستار استرداد ۱۸ متهم به قتل جمال خاشقچی از عربستان سعودی شد ولی مقامات آل سعود هنوز به این درخواست پاسخ نداده اند.