ال پائیس نوشت: قتل وحشتناک خاشقجی که چند هفته پیش در کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد، تنها وحشیگری به اندازه کافی‌ شناخته شده عربستان را نشان نمی‌ دهد بلکه همچنین بیانگر فروپاشی اخلاقی‌ کاخ سفید است .

روزنامه اسپانیایی ادامه داد :از زمان رسیدن «دونالد ترامپ» به ریاست جمهوری آمریکا ، استانداردهای اخلاقی‌ اقدام سیاسی این کشور به شدت کاهش یافته است. اقدام های ترامپ که انعکاس واقعی‌ زن ستیزی، نژاد پرستی‌ ، تحقیر و جهالت وحشتناک او هستند ، بر روی پشتیبانی هواداران سفید پوست ، طبقه متوسط ، وطن پرست، با ایدئولوژی راست افراطی بسیار ابتدایی و مستقر در مرکز کشور پایه گذاری شده است .

به نوشته روزنامه ال پائیس، یک وفاداری هنوز وخیم تری وجود دارد که مربوط به اعضای کنگره و سناتورهای جمهوری خواهی است که مجبورند بدون تقریبا هیچ چون و چرایی از ترامپ پیروی کنند .آنها در واقع فکر می‌ کنند که ترامپ ، تضمین ماندن شان در قدرت است .

نشریه اسپانیایی تصریح کرد: باید دید که چه اتفاقی در انتخابات میان دوره ای ۶ نوامبر خواهد افتاد و آیا دموکرات ها کنترل کنگره را به دست خواهند گرفت .

روزنامه ال پائیس نوشت:به خوبی‌ شناخته شده است که سیاست بین المللی آمریکا همیشه به معیارهای استراتژیکی متغیر و منافع اقتصادی مداوم رجوع کرده است.اما حداقل از منظر تئوری، در طول چندین دهه ، راهنمای اخلاقی‌ اقداماتش ، همیشه آزادی و دمکراسی برای همه و آمریکا صندوق دار این امر بوده است .

نشریه اسپانیایی ادامه داد:دیگر این چنین نیست .میل ترامپ در حفظ اتحاد خود با ریاض به هر قیمتی (برای محاصره ایران در این اعتقاد اشتباه که دشمن واقعی‌ است و برای حفظ باز نگهداشتن عرضه نفت سعودی و خریدار تسلیحاتش ) او را حتی وادار به این کرده که دستور متحد سعودیش در مثله کردن روزنامه نگار منتقد را توجیه کند .

روزنامه ال پائیس یادآورشد که این را می‌ شود به خوبی‌ درک کرد وقتی‌ که به یاد می‌ آوریم به عقیده ترامپ ، مطبوعات دشمن مردم هستند و از کاندیدای جمهوریخواهی‌ حمایت می‌ کند که چند روز پیش به یک روزنامه نگار که از او یک پرسش ساده پرسیده بود ، حمله کرد .

مقاله نویس روزنامه اسپانیایی افزود:در عربستان سعودی ، خاشقجی نخستین و مطمئنا آخرین قربانی نخواهد بود .در این کشور ، بی‌ اعتنایی به آزادی و جان افراد، مطلق است. این کشور بر مبنای غرور پول و بقای خود در قدرت پایه گذاری شده و مابقی فریبی است که همه بازیگران بین المللی تسلیم آن شده ا‌ند. به ویژه زمانی‌ که بهانه این است که سازش سایر کشورها به این دلیل است که آنها مطمئن هستند که با سازش می‌ توانند عربستان سعودی را به رفتار متمدن نزدیک کنند.

نشریه اسپانیایی افزود :ولیعهد «محمد بن سلمان» که برخی‌ روزنامه های آمریکایی به وی لقب &#۳۹; آقای اره کننده استخوان ها&#۳۹; داده ا‌ند، به رغم اینکه به عنوان یک ولیعهد جوان مدرنیزه کننده و لیبرال معرفی‌ شده ، یک قاتل سریع و مصمم است .ولیعهد جوانی که تنها گشایش بزرگش ، این بود که به زنان اجازه داد که رانندگی‌ کنند .

ال پائیس نوشت :در همین حال ، وی در سیاست بین المللی ، همانند یک فیل در یک مغازه چینی‌ فروشی اقدام کرد. او یک ماجراجویی نظامی فاجعه وار در یمن ، یک تلاش شکست خورده برای در انزوا قرار دادن قطر ، گروگان گیری احمقانه نخست وزیر لبنان و سخت کردن سیاست داخلی‌ داشت. او یک ولیعهد مدرن و غربی ایجاد کننده فاجعه است .

مقاله نویس ال پاییس ادامه داد:این بار به نظر می‌ رسد که کشورهای دموکراتیکی که به خاطر این رسوایی وحشت زده شده ا‌ند، در حال گفتن “دیگر بس است” به عربستان هستند. اما واشنگتن این را نمی‌ گوید .پاسخ ترامپ همانند رویارویی او با پوتین به دلیل دخالت سرویس های مخفی‌ روسی در روند انتخاباتی آمریکا است.

روزنامه اسپانیایی افزود :آلمان فرانسه و انگلیس که از وحشیگری عربستان وحشت زده شده ا‌ند، خواهان توضیحات و قطع فروش سلاح به این کشور هستند .جالب اینجاست که اسپانیا این کار را نکرده است. شل گرفتن اخلاقی‌ ما دردآور است .

مقاله نویس ال پائیس نوشت: ترامپ بسته به آن چیزی که فکر می‌ کند به نفعش است همانند یک بادنما می‌ چرخد .تنها چیزی که برایش مهم است، از سر خود بازکردن مشکلات و ادعای خلاقیت داشتن است .

ال پائیس یادآورشدکه ترامپ با پرحرفی بدون کنترل توئیتری هر صبح خود ، بی‌ وقفه به توهین و دروغگویی می‌ پردازد .مطمئنا ، اگر روزی از فردی حمایت کند روز بعد او را محکوم می‌ کند. رفتار او در مقابل قتل خاشقجی، بیانگر این رویه است .