دفترمقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: ارز مورد نیاز گروه کالایی ۲ و ۳ که ثبت سفارش بانکی دارند از محل منابع ارزی صادرات غیر نفتی قابل تامین است که در کنار این سیاست شرایط لازم برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور فراهم شده است.

این دفتر همچنین اعلام کرد: با توجه به پیش بینی منابع درآمدی ناشی از صادرات و قابل عرضه در سامانه نیما بانک مرکزی متقاضی اولویت بندی تقاضا‌های تایید شده قبلی است.

بر اساس اعلام این دفتر، طی جلساتی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط و بانک مرکزی برگزار شده است مقرر شد ثبت سفارش‌های بانکی گروه ۲ و ۳ که در بانک منتظر گواهی ارزی (برای تخصیص ارز) بودند و تاکنون تخصیص ارز آن‌ها انجام نشده است، برای اولویت بندی مجدد به دستگاه‌های اجرایی مجوز دهنده ارزی ارجاع شوند تا بر اساس نظر دستگاه‌ها اولویت بندی لازم صورت بگیرد.

طبق اعلام دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، از هفته جاری این پرونده‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی مجددا اولویت بندی و به بانک ارسال می‌شود.

این دفتر اولویت بندی جدید درخواست‌ها را به دلیل نوع کالا‌ها و منابع ارز صادراتی دانست تا از توقف بدون نتیجه پرونده‌ها در بانک مرکزی خود داری شود.