اسپوتنیک گزارش داد، دیمیتری کوزاک در این باره اظهار کرد: مسکو هیچ درخواستی از ایران برای اینکه نفت این کشور از طریق خاک روسیه صادر شود تا به این وسیله تحریم‌های آمریکا را دور بزند، دریافت نکرده است.

وی افزود: من اطلاعی در این زمینه ندارم و این، بدان معنی است که ایران چنین درخواستی (با روسیه) مطرح نکرده است. اگر درخواستی ارائه می‌شد من در جریان قرار می‌گرفتم.

بنابر این گزارش، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در ماه جاری (میلادی) مدعی شد به سندی دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد تهران و مسکو توافق کرده‌اند نفت ایران ابتدا به روسیه منتقل و سپس از آنجا به بازارهای جهانی صادر شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور باوجود مخالفت شدی دیگر طرف‌های توافق، در ماه مه خروج از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه این کشور را بازمی‌گرداند. بخش اول این تحریم‌ها در ماه اوت اجرا شد و بخش دوم نیز از اوایل نوامبر اعمال خواهد شد که صادرات نفت ایران را هدف قرار می‌دهد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه روز ۱۷ اکتبر بار دیگر مخالفت شدید مسکو با تحریم‌های آمریک علیه ایران را مورد تاکید قرار داد.

همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه این تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را غیرقانونی توصیف و تاکید کرد که مسکو به همکاری اقتصادی با ایران ادامه خواهد داد.