رای الیوم گزارش داد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی درباره هماهنگ کردن مواضع دو کشور در قبال سوریه پیش از نشست چهارجانبه ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان با محوریت سوریه در استانبول گفت‌وگو کردند.

در همین راستا، ریاست جمهوری فرانسه (الیزیه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ماکرون در تماس خود با ترامپ موضوعات مربوط به این نشست را مورد بررسی قرار داد که هدف از این نشست، برقراری آتش بس در ادلب و تحکیم مذاکرات مربوط به روند سیاسی حل و فصل اختلافات در سوریه است.

در بیانیه الیزیه آمده است که فرانسه و آمریکا اهداف امنیتی، انسانی و سیاسی مشترکی در سوریه دارند و به همین منظور ترامپ در این تماس از ماکرون خواسته که در جریان نشست استانبول این موضع مشترک را بیان کند.

در همین راستا، یک منبع در کاخ الیزیه نیز اظهار کرد: علی رغم پایین بودن سطح انتظارات از نشست چهارجانبه استانبول، اما فرانسه امیدوار است که در این نشست پیشرفت‌هایی در زمینه امنیتی و روند سیاسی سوریه حاصل شود.

این منبع افزود: فرانسه به دنبال تضمین آتش بس در ادلب و ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشر دوستانه به این استان است.

این منبع ادامه داد: ما امیدواریم که رهبران شرکت کننده در این نشست توافق کنند که سازمان ملل باید کمیته قانون اساسی سوریه را تشکیل دهد و این کمیته اولین جلسه خود را در چند هفته آتی و پیش از پایان سال جاری میلادی برگزار کند.

قرار است که مقامات ارشد روسیه، فرانسه، آلمان و ترکیه فردا (شنبه، پنجم آبان) نشستی را در استانبول درباره سوریه برگزار کنند. وضعیت ادلب و نیز روند سیاسی سوریه در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.