براساس گزارش این روزنامه، اردوغان مدعی بود که سخنرانی اش از حقیقت کامل قتل خاشقجی رونمایی می کند، اما در بین سخنانش به جزئیات ماجرا اشاره ای نکرد.

به نظر می رسد ترکیه که از پروتوکل دیپلماسی، حق حاکمیت و مصونیت سفارتهای کشورهای خارجی در خاک خود آگاه است، مستقیما در مورد هر عملیات شنود غیرقانونی که در کنسولگری عربستان اتفاق افتاده باشد، نگران است، از این رو اقدام به انتشار برخی اسناد مربوط به قتل خاشقجی، از طریق رسانه های ترک کرد.

اردوغان نمی تواند به صورت علنی نشان دهد که از قرار گرفتن مملکت سعودی در شرایطی سخت و آزار دهنده، خوشحال است و با توجه به اینکه نتایج تحقیقات ترکیه می تواند پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک بسیاری برای ترکها داشته باشد، رئیس جمهور این کشور تا کنون با احتیاط با این مساله برخورد کرده است.

لیست سوالاتی که اردوغان در صحبتهایش در مورد مکان وجود جسد خاشقجی و هویت افرادی که در این جنایت نقش داشته اند، مطرح کرد؛ برای تاثیرگذاری برنامه ریزی نشده بود. بلکه سوالات مذکور، همان نکاتی را در برداشت که رئیس جمهور ترکیه انتظار داشت ملک سلمان از ولی عهد سعودی، پسر خود، بپرسد.

در واقع، سخنرانی اردوغان به معنای زمینه سازی برای متوجه کردن مسئولیت قتل خاشقجی به بن سلمان بود؛ چرا که رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که موسسات امنیتی و اطلاعاتی اسنادی در دست دارند که ثابت می کند این قتل به شکلی برنامه ریزی شده اتفاق افتاده است.

شاید هدف اردوغان آن است که پادشاه سعودی را در این مورد قانع کند که تنها راه نجات ابروی عربستان، برکناری ولی عهد یا حداقل محدود کردن اختیارات اوست. در نهایت، به احتمال زیاد، اردوغان و مدارکی که پلیس ترکیه در دست دارد، سرنوشت بن سلمان را مشخص خواهد کرد و سخنرانی روز سه شنبه اردوغان، تنها شراره نخستین این آتش را روشن کرد.

در همین رابطه، آماندا سلوت، مسئول سابق وزارت خارجه آمریکا، در اندیشکده بروکینگز واشنگتن می نویسد: «هدف نهایی اردوغان، وارد آوردن بیشترین ضرر ممکن به بن سلمان است، تا آنجا که یا به کلی از منصبش برکنار شود یا اینکه سیطره وی بر سیاست خارجی عربستان، به حداقل برسد. و با توجه به اینکه دایره اختیارات ترکیه به تنهایی برای رسیدن به این مهم کافی نیست، آنکارا امیدوار است که رئیس جمهور آمریکا یا پادشاه عربستان، در این باره اقدامی کنند.»