&#۳۹;هوا چون اینگ&#۳۹; روز پنجشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن افزود: به نظر می رسد برخی افراد در آمریکا به دنبال کسب جایزه «بهترین اسکار فیلمنامه نویسی» هستند که چنین گزارش های غیرواقعی را طرح می کنند.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های پیشین و کنونی آمریکا نوشت است مکالمه های رئیس جمهوری این کشور با تلفن همراه &#۳۹;آیفون&#۳۹; وی از سوی جاسوس های چینی و روس شنود می شود.

مشاوران ترامپ که بارها به وی در این باره هشدار داده اند، می گویند که او از کنار گذاشتن آیفون خود امتناع می کند و مقام های کاخ سفید تنها می توانند امیدوار باشند که ترامپ در این مکالمه ها چیزی از اطلاعات طبقه بندی شده نگوید.

به گفته مقام های آمریکایی، آژانس های جاسوسی این کشور دریافته اند که چین و روسیه از طریق افرادی در دولت های دیگر و همچنین از طریق پیگیری ارتباطات مقام های خارجی از تماس های تلفنی ترامپ استراق سمع کرده اند.

این مقام ها همچنین گفتند که چینی ها برای پیشگیری از تشدید جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، از تماس های تلفنی ترامپ استفاده می کنند تا بدانند او چگونه فکر می کند، تحت تاثیر چه استدلال هایی است و به گوش کردن حرف چه کسانی تمایل دارد.

چینی ها همچنین فهرستی از افرادی که به صورت مرتب با ترامپ ارتباط دارند، تهیه کرده اند تا از آنها برای تاثیرگذاری روی رئیس جمهوری آمریکا استفاده کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه سخنانش در پکن تاکید کرد انتشار چنین گزارش هایی نشان می دهد که روزنامه نیورک‌تایمز به دنبال روایت‌های جعلی است.

&#۳۹;هوا&#۳۹; افزود: اگر خیلی نگران جاسوسی از گوشی های آیفون هستید از گوشی هواوی استفاده کنید اما اگر بازهم نگرانی‌ شما رفع نمی‌شود چطور است اصلاً از هیچ وسیله ارتباطی مدرن استفاده نکنید.

شرکت مخابراتی «هوآوی» یک شرکت بزرگ سازنده انواع گوشی های موبایل و تبلت است و دفتر اصلی آن در شهر «شنژن» چین قرار دارد. 

به نوشته نیویورک تایمز، مقام های کاخ سفید گفته اند ترامپ سه گوشی آیفون دارد که یکی از آنها کاملا معمولی، قدیمی و شخصی است و دو تای دیگر از سوی متخصصان برای امنیت بیشتر تنظیم شده و برای امور دولتی استفاده می شود.

یکی از مسائلی که تا حدودی خیال مقام های کاخ سفید را راحت می کند، ترس دیرینه ترامپ از شنود است تا حدی که وی حتی پیش از رسیدن به ریاست جمهوری نیز همواره تاکید بر ضبط مکالماتش داشته است.