القدس العربی چاپ لندن نوشت: رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که مسئولیت این جنایت سیاسی با عربستان سعودی است و نه ترکیه و نه جامعه بین الملل راضی نیستند که مسئولیت آن متوجه یکی از افراد اطلاعاتی حکومت سعودی شود، بلکه تمامی عناصر دخیل در این ترور از پایین ترین رده ها تا عالی ترین مقامات، می بایست مشخص شوند. به عقیده اردوغان، لازم است که طرف سعودی به سوالهای زیادی پاسخ دهد، از جمله اینکه هویت فرد دستور دهنده به گروه ۱۵ نفری که وارد ترکیه شدند، علت ضد و نقیض بودن بیانیه های مسئولان سعودی در مورد این جنایت و محل جسد خاشقجی، باید مشخص شود.

ضمن اشاره ای محکم، اردوغان یادآور شد که پرونده این مساله هنوز بسته نشده است و کمیته مستقلی برای انجام تحقیقات تشکیل می شود. وی از پادشاه سعودی خواست که افرادی که در قتل خاشقجی دست داشته اند را به پلیس ترکیه معرفی کند، تا محاکمه آنها در استانبول انجام شود.

نکته جالب توجه در بین صحبتهای رجب طیب اردوغان آن بود که هنگام مخاطب قرار دادن ملک سلمان، از زبان نرمی استفاده کرده و او را «خادم حرمین شریفین» خطاب می کرد، اما از ذکر نام ولی عهد، بن سلمان، خودداری می نمود.

تفاصیلی که اردوغان در مورد قتل خاشقجی مطرح کرد، در سطح انتظار مردم جهان نبود، نه به این دلیل که اطلاعات لازم را در اختیار نداشت، بلکه به این دلیل که پلیس ترکیه قصد دارد اطلاعات را مرحله به مرحله و از طریق رسانه ها علنی کند، نه توسط یک مقام رسمی در دولت ترکیه. با اینکه اردوغان اعلام کرد که کشورش تا کشف کامل واقعیت و تا آنجا که قوانین بین المللی اجازه دهد، به تحقیقات ادامه می دهد، اما به احتمال زیاد این نحوه صحبت کردن رئیس جمهور ترکیه به معنای انداختن توپ در زمین سعودی هاست، تا فشارهای بین المللی علیه عربستان سعودی و شخص ملک سلمان، بیشتر و بیشتر شده و در ادامه، مسئولیت قتل خاشقجی متوجه رده های بالای نردبان قدرت در عربستان شود، که قطعا بن سلمان روی آن ایستاده است.

اردوغان در بین صحبتهای خود پایین ترین پله ترور خاشقجی را توصیف کرد و چه بسا در آینده پرده از نام کسانی بردارد که در بالاترین پله نردبان این جنایت جای گرفته اند.