آناتولی گزارش داد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در بازدیدش از نمایشگاه دفاع دریایی در پاریس به سوالات روزنامه‌نگاران درباره اینکه آیا فرانسه در خصوص توقف فروش سلاح به ریاض مانند آلمان عمل خواهد کرد یا نه، پاسخ نداد و فقط گفت، مجبور نیست درباره سخنان مسؤولان اظهارنظر کند.

 

وی گفت: برنامه‌هایم را رسانه‌ها مشخص نمی‌کنند، من در حال حاضر درباره موضوع دیگری صحبت می‌کنم که هیچ ربطی به توقف فروش سلاح ندارد، من به این سوال پاسخ نمی‌دهم.

این در حالی است که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه اعلام کرده بود، کشورش پیش از رفع ابهامات پرونده خاشقجی به عربستان سلاح صادر نخواهد کرد.

۱۸ روز پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی پس از ورودش به کنسولگری عربستان در استانبول، ریاض به قتل او در این کنسولگری اعتراف کرد اما مدعی شد این حادثه در اثر مشاجره و درگیری فیزیکی رخ داده است، به دنبال این حادثه، ریاض ۱۸ تن را برای انجام تحقیقات در خصوص قتل این منتقد عربستانی بازداشت کرد که همگی آنها تابعیت عربستانی دارند. ریاض هنوز محل جسد خاشقجی را اعلام نکرده است.

ادعای عربستان درباره چگونگی قتل خاشقجی با شک و تردید گسترده‌ای در میان کشورهای غربی و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی مواجه شده و با اظهارات عربستانی‌ها منافات دارد؛ یکی از مسؤولان سعودی در اظهارات مطبوعاتی گفته بود، یک تیم ۱۵ نفره سعودی دوم اکتبر برای دیدار با خاشقجی راهی ترکیه شد تا پیش از اینکه در صورت مقاومت، خاشقجی را در جریان مشاجره‌ای بکشند، او را بیهوش کرده و بربایند.