رویترز گزارش داد، دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی امروز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان اروپا گفت: حاضر هستم زمانی که شرایط مناسب باشد، درخواست برگزاری یک نشست ویژه درباره برگزیت را مطرح کنم.

وی که برای ارائه توضیحات به نمایندگان درباره نشست هفته گذشته به پارلمان اروپا رفته بود، به این مساله اشاره کرد که رهبران اروپایی موافقت کرده‌اند که بار دیگر برای مذاکره بر سر توافق برگزیت گردهم جمع شوند، البته به شرطی که میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به این جمع بندی برسد که پیشرفت کافی برای دستیابی به توافق نهایی حاصل شده است.

در حالی که تنها ۵ ماه زمان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است ولی هنوز هیچ چشم انداز روشنی درباره آینده قرارداد تجاری لندن و بروکسل وجود ندارد. برخی اعضای حزب محافظه کار حتی تهدید کرده‌اند که اگر توافق نهایی برگزیت شامل درخواست ها و نقطه نظرات آنها نباشد، به این توافق رای منفی خواهند داد.

انگلیس می خواهد در ۲۹ ماه مارس سال ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا را ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که تا ماه اکتبر منعقد می شود تنظیم شود تا پارلمان ها فرصت رای گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می شود. چنین خروجی می تواند عواقب اقتصادی سخت و دشواری داشته باشد.