به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا امروز سه شنبه در واکنش به قتل فجیع منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول اعلام کرد: کانادا مجوز صادرات تسلیحات به عربستان را پیشتر در جریان نگرانی های این کشور از نقض حقوق بشر در ریاض متوقف کرده بود و اکنون نیز در این راه تردیدی نداریم.

نخست وزیر کانادا در این خصوص اعلام کرد: ما متعهد به اجرای لایحه C-۴۷ مبنی بر تقویت نظام کنترل صادرات تسلیحات هستیم.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در تاریخ دوم اکتبر بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد. هر چند از همان ابتدا گزارش هایی در مورد شکنجه، قتل و مُثله شدن جسد وی در رسانه ها منتشر می شد اما ریاض مدعی بود که خاشقجی از کنسولگری خارج شده است. سرانجام در نتیجه فشارهای بین المللی عربستان روز شنبه ۲۸ شهریور (۲۰ اکتبر) به قتل خاشقجی اعتراف کرد.

در همین رابطه امروز سه شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، از عربستان خواست تا افراد بازداشت شده در خصوص قتل خاشقجی برای محاکمه به آنکارا تحویل داده شوند.

وی به بازداشت ۱۸ نفر در عربستان اشاره کرد و عنوان داشت که لیست اسامی افراد بازداشت شده در اختیار ترکیه قرار گرفته و مشخص شده که تعدادی از بازداشت شده ها همان هایی بوده اند که آنکارا به عنوان مظنون معرفی کرده بود. باید تمامی افرادی که به هر نحوی در این جنایت نقش داشته اند محاکمه شوند و نه فقط یک عده شخصیت های امنیتی.