«جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود توسط تیمی ۱۵ نفره که از عربستان عازم استانبول شده بودند به قتل رسید. افشاگری‌های یک رسانه مستقر در انگلیس نشان می‌دهد او نخستین قربانی نبوده است.

یک منبع سعودی مطلع به زیر و بم‌های دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور در گفت‌وگو با میدل‌ایست‌آی به افشاگری درباره جزئیات یک تیم ترور پرداخته که زیر نظر مستقیم «محمد بن سلمان» فعالیت می‌کند. این تیم که در میان دستگاه‌های اطلاعاتی به «جوخه ببرها» معروف است بیش از یک سال قبل تشکیل شد و 50 نفر از ماهرترین جاسوس‌های اطلاعاتی و نظامی در عربستان سعودی را شامل می‌شود. 

طبق این گزارش، اعضای گروه از شاخه‌های مختلف دستگاه‌های امنیتی سعودی انتخاب شده‌اند و هر کدام چندین سال تخصص دارند. اعضا، از وفاداران سرسخت «محمد بن سلمان» محسوب می‌شوند. 

میدل‌ایست‌آی در گزارشی اختصاصی‌، بعد از گفت‌وگو با منابع آگاه به افشاگری درباره جزئیات «جوخه ببرها» پرداخته است. 

مأموریت این تیم، ترور مخفیانه مخالفان رژیم سعودی در خاک این کشور و در کشورهای خارجی گونه‌ای است که از چشمان رسانه‌ها و جامعه بین‌المللی دور می‌ماند. 

منبع میدل‌ایست‌آی گفت: «آنها [سران آل‌سعود] معتقدند که دستگیری مخالفان باعث می‌شود فشارها روی آنها افزایش پیدا کند و به همین دلیل ترور بی سر و صدای آنها را آغاز کرده‌اند.»

روش‌های جوخه ببرها برای ترور فرق می‌کند. 

گاه مانند مورد جمال خاشقجی که روز 2 اکتبر (10 مهرماه) در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شکنجه شد و بعد به قتل رسید و اعضای بدنش قطع شدند آنها خودشان مستقیم وارد عمل می‌شوند و دستشان را به خون آلوده می‌کنند.

در موارد دیگر ترورها با حفظ فاصله از قربانیان انجام می‌شوند و به نحوی طراحی می‌شوند که رویدادهای تصادفی، تصادف با خودرو یا آتش‌ گرفتن منزل به نظر برسد. منبع مورد استناد میدل‌ایست‌ای می‌گوید جوخه ببرها، در یک مورد حتی به یکی از مخالفان که برای معاینه معمولی به بیمارستان مراجعه کرده بود ویروس‌های مرگبار تزریق کرده و او را به قتل رساندند. 

نام گروه از لقبی که ژنرال «احمد عسیری» به آن شهره است انتخاب شده است. محمد بن سلمان هفته گذشته بعد از شدت گرفتن فشارهای بین‌المللی بر سر قتل جمال خاشقجی، عسیری را از سمتش برکنار کند. 

منبع مورد نظر گرفت: «عسیری بین همکارانش به "ببر جنوب" شهرت دارد. بعد از آغاز حمله ائتلاف سعودی به یمن، رسانه‌های سعودی به عسیری لقب «هیولا» داده بودند و او این لقب را دوست داشت.»

ارتباطات با ملک سلمان

منبع میدل‌ایست‌آی هر گونه اطلاع درباره اینکه جوخه ببرها از چه کسانی فرمان می‌گیرند را رد کرد، اما گفت که العسیری و «سعود القحطانی»، از مشاوران نزدیک بن سلمان که هفته گذشته اخراج شد، دو نفر از ساختار فرماندهی هستند.

این منبع گفت ولیعهد سعودی پنج نفر از وفادارترین و معتمدترین اعضای تیم حفاظت شخصی خودش را برای حضور در این جوخه انتخاب کرد. 

تمام 15 نفری که برای کشتن جمال خاشقجی اعزام شده بودند، از جمله ماهر عبدالعزیز مطرب، محمد الظهرانی و دار الحربی جزو این تیم ترور هستند. 

مطرب، یک فرد نظامی است که در سفرهای قبلی محمد بن سلمان در کنار او دیده می‌شود. منبع مورد استناد میدل‌ایست‌آی او را «ستون فقرات جوخه ببرها» توصیف کرده و گفته که او را شخص بن سلمان انتخاب کرده است. 

وی گفت: «ولیعهد، اعضای تیم حفاظتش را عضو جوخه مورد نظر کرده تا با آن مستقیم در تماس باشد و بر ترورها نظارت کند.»

این منبع به میدل‌ایست‌آی گفت ترکیه 14 مورد از تماس‌های تلفنی مطرب را روز 2 اکتبر، یعنی در روز قتل خاشقجی شنود کرد. هفت مورد از این تماس‌ها با دفتر ولیعهد سعودی بوده است.

او از توضیح درباره اینکه آیا این تماس‌ها ارتباطی با قتل خاشقجی داشته‌اند خودداری کرد اما گفت در صورتی که آنها به بیرون درز پیدا کنند، بمب خبری خواهند بود.

مرگ با ویروس ایدز

یکی از نخستین عملیات‌های مخفیانه جوخه ببرها در داخل خاک سعودی قتل منصور بن مقرن، معاون فرماندار استان عصیر در ماه نوامبر سال گذشته بود. 

مقرن که از مخالفان صریح محمد بن سلمان بود ماه  نوامبر سال گذشته بر اثر سقوط بالگرد در نزدیکی مرز عربستان سعودی با یمن به قتل رسید. میدل‌ایست‌آی در آن زمان گزارش داده بود شاهزاده مقرن قصد فرار از کشور داشت.

منبع میدل‌ایست‌آی گفته «مشعل سعد البستانی»، یکی از عوامل جوخه ببرها مسئول قتل شاهزاده مقرن بود. وی گفت: «البستانی یکی از افسران نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی است و با شلیک موشک از یک بالگرد دیگر بالگرد منصور مقرن را ساقط کرد.»

البستانی 31 ساله خودش روز 18 اکتبر در یک حادثه رانندگی در ریاض فوت کرد. این منبع، اما نظر دیگری دارد: «تصادف، دروغ است. او زندانی شده و به او غذای سمی خورانده شد. البستانی، راز کشته شدن معاون فرماندار عصیر و خاشقجی را می‌داند.

 البستانی

دیگر عملیات مخفیانه جوخه ببرها، قتل رئیس دادگاه عمومی مکه بود که در بیمارستانی در ریاض به قتل رسید. این منبع گفت: «فکر می‌کنم او با تزریق ویروس مرگبار به بدنش در جریان یک معاینه معمولی به قتل رسید. تیم ترور اطلاع داشت که او در بیمارستان قرار دارد و کاری کرد که ماجرا شبیه مرگ طبیعی به نظر برسد.»

جرم رئیس‌ دادگاه عمومی مکه این بود که نامه‌ای برای بن‌سلمان ارسال کرده و با چشم‌انداز اقتصادی او برای سال 2030 مخالفت کرده بود. 

وی می‌گوید یکی از تکنیک‌های جوخه ببرها برای ساکت کردن مخالفان کشتن آنها با وارد کردن ویروس ایدز یا سایر ویروس‌های مرگبار به بدن آنها است.