غلامحسین زمان آبادی در مورد حضور بانوان در ورزشگاه ها و چالش هایی که به وجود آمد صحبت های زیر را مطرح کرد:

اقدام فدراسیون فوتبال برای حضور بانوان در ورزشگاه ها با چالش هایی روبرو شد. برای خود فدراسیون فوتبال این اقدام چطور گذشت و به چه نتایجی رسیدید؟

ما برای تمکیل شدن حضور بانوان در ورزشگاه ها قبل از هر کاری باید ذهن برخی از مسئولان کشور را روشن کنیم و برای آنهایی که تصمیم گیر هستند توضیحات لازم را بدهیم تا پس از روشن شدن برخی مسائل تصمیم گیری های نهایی انجام شود. 

پس بگویید چطور فدراسیون بدون برگزاری این جلسات در بازی ایران با بولیوی اقدام به حضور هوادار خانم در ورزشگاه کرد؟

ما از مراجع ذی صلاح این مجوز را گرفتیم. ضمن اینکه در بازی ایران با بولیوی ما فقط دنبال تست کردن این موضوع بودیم تا ببینیم اصلا می توانیم شاهد حضور بانوان در ورزشگاه ها باشیم یا خیر.

و نتیجه آن؟

متوجه شدیم خیلی اشکالات داریم. ما در بحث زیرساختی بسیار مشکل داریم و باید این مشکلات را کم کنیم.

این مشکلات زیرساختی چه هستند؟ برای خیلی سوال است که منظور از زیرساخت چیست؟

از نبود سرویس بهداشتی های مناسب برای خانم ها بگیرید تا خیلی موارد دیگر. ما حتی برای خود ‌آقایان هم سرویس های بهداشتی مناسب نداریم. مسیر ورود و خروج خانم ها باید اصلاح شود.هیچ مرد ایرانی دوست ندارد به ناموسش خدشه ای وارد شود و ما هم دوست داریم اگر روزی شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم شد امنیت برقرار باشد. اتفاقا خود وزیر ورزش و جوانان با توجه به ایراداتی که AFC به ورزشگاه آزادی گرفته در نامه ای 14 ماده ای از مسئولان ورزشگاه ‌آزادی خواسته تا این زیرساخت ها درست شود. ما برای بازی ایران برای راحتی تماشاگران بانو از سربازها استفاده کردیم. پس وقتی شرایط این طور است اصلا در زمان کنونی وضعیت برای حضور بانوان مهیا نیست.

بعد از این بازی خیلی ها به فدراسیون فوتبال انتقاد کردند که برای فریب فیفا از بانوان گزینشی استفاده شد و برخی هم در داخل با مصاحبه های خود جریان را به این سمت برده اند که این مسائل اصلا از جانب فیفا نیست و از داخل فشارهایی وارد می شود که بانوان به ورزشگاه بروند.

اتفاقا صحبت فیفا اصلا برای الان نیست و در اساسنامه فیفا مسائل نژادی، قومیتی، جناحی و سیاسی و مذهبی منع شده است و همه فدراسیون های عضو فیفا هم با علم این موضوع و قبول این شرایط اساسنامه فیفا را اجرا می کنند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی افراد اعلام کردند که مصلحت نیست خانم ها وارد ورزشگاه و محیط های ورزشی شوند و حتی پخش برخی رشته های ورزشی از تلویزیون را هم قبول نداشتند اما حضرت امام خمینی(ره) با فتوایی که صادر کردند پخش رشته های ورزشی از تلویزیون را بدون مانع اعلام کردند و همچنین با این فتوا اعلام کردند که این طرز تفکر را قبول ندارند. حالا احساس می شود بعد از آن سال برخی افراد آن طرز تفکر را دنبال می کنند. مصلحت و سلیقه برخی افراد که ملاک نیست. ما باید قانونی در مورد این موضوع صحبت کنیم. ما هم تاکید به انجام موارد اسلامی داریم و اصلا برای تکامل بشر و انسان باید دستورات فقهی را سرلوحه کار خود قرار دهیم اما این مورد زیر سایه حرف و گفت و گو به سرانجام می رسد. البته افرادی از مسئولان که بابت حضور بانوان در ورزشگاه ها مخالفت می کنند از دلسوزان جامعه هستند اما برای روشن شدن برخی موارد باید قدم به قدم جلو رفت. باز هم تاکید می کنم که اقدام فدراسیون فوتبال در بازی با بولیوی هم تست بود و اصلا ما فقط برای بازی های تیم ملی چنین تصمیمی را گرفتیم تا ضعف ها را شناسایی کنیم. 

پس این صحبت های ضد و نقیضی که برای بازی با پرسپولیس و السد می شد از اساس اشتباه بوده است؟

بله. اصلا مگر می شود در بازی که تا همین حالا 300 هزار نفر درخواست حضور در ورزشگاه داده اند شرایط حضور بانوان فراهم شود؟ اصلا برنامه ای برای حضور بانوان در بازی های باشگاهی نداریم. 

بعد از بازی ایران و بولیوی و انتخاب گزینشی نفرات اظهارنظری از شما منتشر شد مبنی براینکه از نفیسه روشن بازیگر سنیما دعوت کرده اید به ورزشگاه بیاید تا در مورد ضعف ها نظرش را بگوید. یعنی از خانم روشن اصلح تر برای بیان مشکلات و ضعف ها نبود که از این شخص دعوت شد تا به عنوان نماینده بانوان در ورزشگاه حاضر شود؟

اصلا من چنین جمله ای نگفتم. من گفتم از تعدادی از همکاران خانم خود برای حضور در ورزشگاه استفاده کردیم تا آنها مشکلات را بگویند و من اصلا اسمی از خانم نفیسه روشن نیاوردم. اصلا من بعد از بازی کجا می توانستیم ایشان را ببینم؟ من این خانم را در ورزشگاه دیدم و اتفاقا کار اشتباهی هم شده بود و به این خانم لباس لیدرها را داده بودند. ما اصلا دنبال مطرح کردن شخص خاص یا دعوت از گروه خاص نبودیم و فقط برای تست کردن مشکلات تعدادی خانم را به ورزشگاه بردیم.