یان ایگلند، معاون نماینده سازمان ملل در امور بشردوستانه در سوریه در جریان کنفرانسی اعلام کرد: قصد دارم در اواخر نوامبر پستم را ترک کنم  و به طور اتفاقی استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه نیز پست خود را در همین مدت ترک خواهد کرد. امیدوارم که این فعالیت پس از ترک پست ما ادامه داشته باشد.

ایگلند از  اعطای مهلت بیشتر برای اجرای توافقنامه ادلب در سوریه استقبال کرد.

معاون استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه خاطرنشان کرد: روسیه و ترکیه اعلام کردند، برای اجرای توافقنامه ادلب زمان بیشتری می‌دهند. زمان برای دیپلماسی وجود خواهد داشت و این امر برای ما راحت است.

استفان دی‌میستورا پیشتر در نشست تخصصی شورای امنیت که برای بررسی مساله سوریه برگزار شد، خاطرنشان کرد که بنا به دلایل کاملاً شخصی قصد دارد این سمت را ترک کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه در هفدهم سپتامبر در شهر سوچی روسیه دیدار کرده و یک توافق برای تعیین منطقه غیر نظامی شده ۹ تا ۱۲ مایلی در ادلب در امتداد خط تماس اپوزیسیون مسلح و نیروهای دولتی تا ۱۵ اکتبر به امضا رساندند. هدف از این توافق جلوگیری از حمله احتمالی نیروهای دولتی سوریه به استان ادلب بود که به عنوان آخرین پناهگاه شورشیان محسوب می‌شود.