محسن هاشمی روز پنجشنبه در حاشیه همایش تبیین سند توسعه استان تهران در جمع خبرنگاران افزود: مجموع بدهی های مدیریت شهری تهران به ۵۲۰ هزار میلیارد ریال می رسد.

وی ادامه داد: بدهی های شهرداری به دو شکل است که بخشی تسهیلات دریافت کرده اما هنوز سررسید آن نرسیده و بخش دیگر نیز زمان بازپرداخت آن رسیده است.

هاشمی گفت: سالانه ۴۰ هزار میلیارد ریال هم به این میزان بدهی به علت وجود بهره بانکی و جریمه افزوده می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: بخشی از این بدهی مربوط به پیمانکاران، قسمتی سیستم بانکی، بخش دیگر هم مربوط به جرایم و نیز در قالب پروژه هایی است که در قالب بدهی دیده می شود.

هاشمی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا برای اجرای پروژه های شهری در پایتخت گفت: ۵۰ درصد طرح های قابل واگذاری به پیمانکاران بزرگ آماده است که هنوز اسناد آنها آماده نشده است.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب بر لزوم برنامه ریزی برای هدایت نقدینگی موجود در جامعه تاکید کرده اند تا هر بار این سرمایه ها به سمت طلا و ارز نرود و برای اقتصاد کشور مشکل ساز نشود.

هاشمی یادآور شد: از همین رو مدیریت شهری تهران فرصت های سرمایه گذاری را شناسایی کرد تا آنها را در مزایده ها و مناقصه ها قرار دهد و مردم هم از آن برای سرمای گذاری و کسب سود استفاده کنند.

وی ادامه داد: اما شرایط اقتصادی به گونه ای است که مدیریت شهری هنوز نتوانسته اسناد طرح های قابل واگذاری را آماده کند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار امیدواری کرد که شهرداری هرچه زودتر این طرح ها و اسناد را برای واگذاری آماده کند تا پیمانکاران بتوانند در آنها شرکت کنند.

هاشمی همچنین در این همایش درباره شاخصه های توسعه شهری پایتخت صحبت کرد.