عیسی کلانتری صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شب گذشته حدود ساعت یک بامداد،  تعدادی شکارچی وارد پارک گلستان می‌شوند و هنگامی که با نورافکن دنبال شناسایی شکار خود بوده‌اند، دو محیط‌بان متوجه حضور آنان می‌شوند و آنها را دنبال می‌کنند، اما متاسفانه با شلیک شکارچیان یکی از محیط‌بانان شهید و دیگری زخمی می‌شود و مشخص نیست که زنده بماند یا خیر.

وی افزود: یکی از شکارچیان پیش از این نیز به دلیل شکار غیرمجاز بازداشت شده بود. در حال حاضر نیز براساس اطلاعات به دست آمده به خراسان شمالی فرار کرده است و ما دنبال او هستیم و امیدواریم که تا پایان امروز بازداشت شود.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به تصویب قانون حمایت از محیط بانان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: خوشبختانه در کمیسیون قضایی مجلس لایحه‌ای در حمایت از محیط بانان تصویب شده که براساس آن قرار است مانند نیروهای انتظامی، محیط بانان نیز نظامی محسوب شوند.

کلانتری با بیان اینکه این لایحه هنوز در صحن مجلس مطرح نشده است، اظهار کرد: متاسفانه براساس قانون موجود، اگر محیط بانان به طور مستقیم به شکارچیان تیراندازی کنند محکوم به قصاص می‌شوند و اگر هم که این اقدام را انجام ندهند، کشته می‌شوند. به همین دلیل شکارچیان خیلی جری شده‌اند و در اولین فرصت به سمت محیط بانان تیراندازی می‌کنند و سپس به دنبال شکار خود می‌روند. این در حالی است که محیط بان نمی‌تواند تیراندازی کند.

وی ادامه داد: محیط بانان تنها می‌توانند به سمت پای شکارچیان شلیک کنند یا در صورت شلیک به سایر اعضای بدن شکارچیان باید در دادگاه ثابت کنند که برای حفظ جان‌شان از خطر این کار را انجام داده‌اند که این اقدام نیز در بیابان‌ها و کوه‌ها خیلی سخت است و در نهایت محیط‌بان محکوم به قصاص می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس صحبت‌هایی که در این زمینه با رئیس مجلس انجام داده‌ایم، ایشان دستور داده‌اند که موضوع با اولویت در صحن بررسی شود و امیدواریم که پیش از آغاز فصل بودجه این قانون به تصویب برسد.

کلانتری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای سازمان محیط زیست برای تجهیز سخت افزاری این سازمان جهت مقابله با  اقداماتی مانند حادثه پارک گلستان در قانون بودجه  ۹۸ خاطر نشان کرد: در سال جاری حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص برای تجهیز سخت افزاری از منابع محیط زیست داشتیم تا از طریق وزارت دفاع امکانات مورد نیاز خود را تامین کنیم، اما متاسفانه بخشی از این امکانات وارداتی بودند و الان نمی‌توانیم آنها را وارد کنیم.

وی گفت‌: تجهیزاتی نظیر موتورسیکلت مجهز، از جمله تجهیزات مورد نیاز وارداتی سازمان محیط زیست است که در حال‌ حاضر واردات آنها متوقف شده است.

رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه همه محیط‌بانان تجهیز به جلیقه ضد گلوله شده‌اند، اظهار کرد: تجهیزات مورد نیاز سازمان محیط زیست تا حدودی از وزارت دفاع خریداری شده است و در حال تحویل است، اما تا زمانی که قانونی در مجلس شورای اسلامی  تصویب نشود تا محیط بانان از مزایای نیروهای نظامی و انتظامی برخوردار شوند، همچنان با مشکلاتی در این زمینه  مواجه خواهیم بود.