اکبر سلیم‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص میزان بدهی شهرداری کرج به پیمانکارانی که در این کلانشهر پروژه‌های عمرانی انجام داده‌اند افزود: برآورد تقریبی از این رقم نشان می‌دهد که پیمانکاران از شهرداری کرج بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان طلب دارند.

وی افزود: این میزان بدهی که شهرداری به پیمانکاران دارد در طول سال‌های اخیر انباشته شده است و البته بر خلاف بدهی که در بخش وام‌های بانکی وجود دارد سودی به آن تعلق نمی‌گیرد.

سلیم‌نژاد در ادامه به بخش دیگری از بدهی‌های شهرداری اشاره و اعلام کرد: این بخش به وام‌هایی که از بانک شهر اخذ شده مربوط می‌شود؛ شهرداری کرج حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از بانک شهر وام گرفته بود اما به دلیل ناتوانی در پرداخت سررسید این بدهی در حال حاضر به حدود ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و ۱۲ میلیارد تومان در هر ماه هم سود به آن اضافه می‌شود. از طرف دیگر شهرداری کرج رقمی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان از بخش‌های مختلف طلب دارد که ۳۰۰ میلیارد تومان آن چک برگشتی است.

وی ادامه داد: تاکنون راه‌حل‌هایی برای ایجاد موازنه بین بدهی‌ها و طلب‌های شهرداری ارائه شده است که به بررسی بیشتر نیاز دارد.

سلیم‌نژاد در ادامه به موضوع فساد در مدیریت شهری کرج اشاره و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در مدیریت شهری باید به صورت مداوم ادامه داشته باشد و نظارت از سوی شورا، حراست و دستگاه‌های دیگر به خوبی انجام شود. به عنوان مثال حراست شهرداری باید با مشاهده اولین و کوچکترین تخلف از سوی هر بخش، اقدامات لازم را انجام دهد نه پس از اینکه اتفاق بزرگی افتاد ورود کند.

این عضو شورای شهر کرج خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه بیشتر فسادی که در مدیریت شهری شاهد هستیم فساد در ساخت و سازهاست؛ ما در کرج حدود ۱۸ هزار پرونده بلاتکلیف در حوزه ساخت و ساز داریم؛ این ساخت و سازها که یک شبه رخ نداده بلکه در بلند مدت صورت گرفته است پس می‌شد در همان زمان جلوی آن را گرفت.

وی افزود: حال با جمع شدن این ۱۸ هزار پرونده نمی‌توان دست به تخریب زد، بنابراین لازم است دستگاه‌های مربوطه با ارائه راه‌حل این مشکل را حل کنند تا هم این مسأله حل شود؛ هم از درآمد حاصل از آن می توان به شهر، کمک و هم خیال بخش زیادی از شهروندان را راحت کرد. اگر بتوان با طرح این پرونده‌ها در کمیسیون ماده ۱۰۰ مشکل این ۱۸ هزار پرونده را حل کرد بخش زیادی از مشکلات مالی شهرداری هم حل می‌شود و به این شهروندان نیز پایان کار تعلق خواهد گرفت.

وی بر لزوم توسعه دولت الکترونیک در شهرداری تأکید کرد و گفت: با این کار جلو بسیاری از فسادها گرفته خواهد شد.