روزنامه &#۳۹;کارار&#۳۹; نوشت، در میان این افراد ۹ خلبان نیروی هوایی نیز وجود دارند و همگی متهم هستند که در جریان کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶(۲۵ تیر ۹۵) در بمباران ساختمان فرماندهی پلیس ترکیه در آنکارا به صورت غیرمستقیم مشارکت داشته اند.

بنا به اعلام دادستانی آنکارا این افراد شامل ۳۳ ستوان و سه استوار با استفاده از نرم افزار شبکه ارتباطی مخفی در ایام کودتا با همدیگر و با عوامل کودتا در ارتباط بوده اند.

بنا به اعلام این رسانه، تلاش برای بازداشت این افراد در ۱۸ استان ترکیه آغاز شده و تاکنون ۱۱ نفر از آنها بازداشت شده اند و بازجویی از آنها آغاز شده است.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک ۲۲۸ هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای(۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیر ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.