هژیر باقرنژاد با بیان این مطلب گفت: بر اساس پیش‌‌‌‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور مبنی بر احتمال بارش بیشتر از حد نرمال خصوصاً در فصل پاییز ضرورت دارد اقدامات لازم به صورت جدی توسط واحدهای همکار و متولی حوزه رودخانه‌ها اعم از دفتر مهندسی رودخانه‌ها و امور تابعه، سایر دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان و به‌ویژه شهروندان، مسافران و گردشگران مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به لزوم هوشیاری واحدهای همکار و متولی رودخانه‌ها اظهار داشت: این واحدها ضمن آمادگی کامل، به جهت پیشگیری از وقوع سیلاب‌های مخرب و عبور ایمن سیلاب‌های احتمالی نسبت به رصد وکنترل وضعیت رودخانه‌ها، مسیل‌ها و سایر مجاری آب تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران و انجام اصلاحات احتمالی مورد نیاز اقدام کند. ضمن به‌روزرسانی نقاط حادثه خیزوسازه‌‌‌‌های متقاطع غیراصولی ساخته شده در مسیرجریان آب توسط سایر دستگاه‌‌ها و سازمان‌ها، باید اطلاع‌‌‌‌رسانی عمومی و اعلام به دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط و مرتبط در اسرع وقت صورت پذیرد.

دبیر کمیته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه تابلوهای هشدار و آگاه‌‌‌سازی منصوبه در حاشیه رودخانه‌ها، کانال‌ها و مخازن سدها در صورت نیاز بازسازی و درصورت عدم کفایت تعداد تابلوها نسبت به نصب تابلوهای جدید اقدام شود، تصریح کرد: تیم‌های گشت و بازرسی آب‌های سطحی با حساسیت و دقت کامل اطلاعیه‌ها و هشدارهای سازمان هواشناسی و همچنین اطلاع‌‌‌‌رسانی‌های داخلی را مدنظر داشته و ضمن اطلاع‌‌رسانی به ساکنان حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها، کانال‌ها و سایر مجاری آب و مسافران و گردشگران حوادث احتمالی را در اسرع وقت به مسئولان مربوطه گزارش می‌‌کند. توصیه می‌شود دستگاه‌ها و سازمان‌هایی (اداره راه استان تهران، شهرداری‌ها و...) که دارای سازه‌های متقاطع (پل، آبراهه و..) با رودخانه‌ها و سایرمجاری آب استان هستند، نسبت به پاکسازی و درصورت نیاز اصلاح اصولی آنها به منظور عبور ایمن سیلاب‌های احتمالی و جلوگیری از عدم انسداد آنها در زمان وقوع سیلاب اقدام کنند. 

باقرنژاد ادامه داد: همچنین شایسته است منابع طبیعی استان نسبت به تعیین، اطلاع‌رسانی واعلام عمومی درخصوص پهنه‌های لغزشی مشرف به رودخانه‌ها، مسیل‌ها و سایر مجاری آب که احتمال ریزش و لغزش حین بارندگی و انسداد مسیر طبیعی رودخانه‌ها، مسیل‌ها و سایر مجاری آب را دارند اقدام کند. 

وی با تاکید بر اینکه شهروندان ساکن در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و کانال‌ها و گردشگران و مسافران به‌منظور پیشگیری از افزایش تلفات و صدمات جانی از اسکان، برپا کردن چادر و توقف در حاشیه محل‌های ذکر شده به‌خصوص حریم و بستر رودخانه‌ها، مسیل‌ها و کانال‌های انتقال آب جداً خودداری کنند، خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت وقوع سیلاب و حضور در منطقه سیل زده از مسیرهای ایمن به سمت ارتفاعات مجاور حرکت کنند.

این مقام مسئول افزود: تأکید می‌‌شود که عدم بارش در منطقه محل استقرار مسافران و گردشگران به منزله عدم وقوع سیلاب و طغیان رودخانه نیست. رودخانه‌ها خط‌‌القعر حوزه‌‌های آبریز چند صد کیلومتر مربعی بالادست خود هستند و رواناب حاصل از بارش‌‌‌‌ها را به پایین دست منتقل می‌کنند. بنابراین ممکن است چند کیلومتر بالاتر از موقعیت ما بارشی با شدت زیاد اتفاق افتاده باشد و سیلاب حادث شده ما را با خطر بسیار جدی مواجه کند.

باقرنژاد اضافه کرد: توصیه می‌شود شهروندان عزیز از نزدیک شدن و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در مناطق درگیر بارش خودداری نمایند و نسبت به هشدارهایی که از سوی سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود، توجه جدی داشته باشند.