حمید محمدی از فعالیت شبانه روزی حدود ۲۵۰۰ دفتر زیارتی خبر داد و افزود: همه می‌توانند برای ثبت نام اولیه به سامانه سماح مراجعه کنند که هزینه روادید، بیمه پزشکی در این سامانه پوشش داده می‌شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به مساعدت رئیس جمهور محترم، دستور داده شد با پیشنهاد بانک مرکزی هزینه ریالی ارز کاهش یابد و مجموع هزینه زائرین ۲۳۴ هزار تومان باشد که تقریبا معادل رقم سال گذشته است.

 

محمدی افزود: برای ثبت نام نیاز نیست هر کس شخصا ثبت نام کند و یک نفر می‌تواند بعنوان مسئول یک گروه بعنوان سر گروه ثبت نام کند. کار روان و ساده است و پرداخت نیز حتما به صورت الکترونیکی در سامانه سماح است.

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بعد از آن زوار به نزدیک‌ترین دفتر زیارتی مراجعه می‌کنند و مدارک را تحویل می‌دهند. در حال حاضر ویزا و گذرنامه با سرعت خوبی در حال تحویل است و علاوه بر ۴ کنسولگری عراق در کرمانشاه، اهواز، تهران و مشهد دفاتر کنسولی دیگر نیز فعال هستند.

 

محمدی تصریح کرد: به هیچ وجه معطلی، تاخیر و مشکلی در فرایند ثبت نام سامانه سماح وجود ندارد، اما به عزیزان که به حرکت عظیم اربعین علاقه دارند، توصیه می‌کنیم نسبت به دریافت گذرنامه، ویزا و ثبت نام در سامانه سماح اقدام کنند و به کانال‌های دیگر مراجعه نکنند که یا هزینه بیشتری متحمل شوند و یا ویزای جعلی دریافت کنند!