«سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه «الاهرام» به مناسبت یادبود بیست و هفتمین سال برقراری روابط مصر و روسیه تاکید کرد که مناسبات دو کشور به بالاترین سطح رسیده است.

وی افزود: «برای همه کاملا روشن است که مصر و روسیه امروز تمام آنچه که آنان را ملزم به افزایش سطح شراکت‌­های چند بعدی با یکدیگر در بالاترین سطح ممکن می­‌کند، در اختیار دارند. این مشارکت­‌ها در راستای خدمت به منافع شهروندانمان و حمایت از ثبات منطقه و جهان است. ما به همکاری با دوستان مصری خود برای انجام این وظیفه مهم و شریف ادامه خواهیم داد».

لاوروف در ادامه گفت: «ما توجه و اهتمام خود را برای گسترش روابط فرهنگی، انسانی و ارتباط بین دو ملت نشان داده­‌ایم و چه بسا تصمیم ازسرگیری پروازهای مستقیم بین پایتخت دو کشور در سال گذشته و در اثنای دیدار «ولادیمرپوتین» از قاهره ما را در مسیر تحقق این اهداف یاری کند تا سه سال قطع رابطه و همکاری دو کشور به دنبال حمله تروریستی به هواپیمای روسیه در آسمان صحرای سینا جبران شود».

لاوروف گفت: «گفت‌و‌گوی روسی- مصری در عرصه بین‌المللی به تشکیل نظام جهانی چند قطبی دموکرات و عدالت‌مند تکیه داشته و به مبانی مذکور در منشور سازمان ملل متحد در مورد روابط بین‌المللی پایبند است».

وزیر امور خارجه روسیه در پایان گفت: «هر دو کشور روسیه و مصر بر لزوم سازش طرفین در تمام اختلاف‌­ها و درگیری­‌ها از طریق راهکارهای سیاسی و دیپلماتیک، وحدت جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و حمایت از سازمان منع به کارگیری سلاح‌­های کشتار جمعی تأکید دارند. ما برای حمایت از صلح و امنیت در خاورمیانه و حفظ حقوق ملت­‌های منطقه برای دخالت در سرنوشت خود، آماده افزایش سطح همکاری­‌ها در تمام زمینه­‌ها هستیم».

گفته می­‌شود که کاخ کرملین اعلام کرده است «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر در تاریخ هفدهم ماه جاری میلادی از مسکو دیدن خواهد کرد.