مازاد تجاری چین در برابر آمریکا در ماه سپتامبر امسال به ۳۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است که بنوعی یک رکورد تازه محسوب می شود.

این کشور در این مدت ۴۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا به آمریکا صادر کرده اما میزان واردتش از آمریکا بر اساس آمار اداره کل گمرک تنها ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

آمار نشان می دهد که صادرات چین در مجموع در ماه گذشته میلادی ۱۴.۵ درصد و حجم واردات این کشور هم با سیاست های اصلاحاتی جدید ۱۴.۳ درصد رشد کرده است.

لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم با اشاره به انتقادهای آمریکا درباره تعمدی بودن مازاد تجاری چین در برابر آمریکا گفت: درست نیست آمریکا انگشت اشاره را به سمت چین بگیرد باید توجه داشت که آمریکا اجازه نمی دهد ما خریدهای بیشتری از آن کشور انجام دهیم و جلوی صادرات فناوری های پیشرفته به چین را گرفته است.

وی تاکید کرد ما همواره بر اساس مقررات بازار با دیگر کشورها تجارت کرده ایم و هرگز برای داشتن مازاد تجاری برنامه ریزی نکرده ایم و مقررات تجارت آزاد از سوی چین مراعات شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: تجارت میان دو کشور خیابان یکطرفه نیست که فقط چین در آن تردد کند بلکه همکاری های اقتصادی و تجاری باعث شده است تا آمریکا نیز از قبال چین منتفع شود.

تارنمای یی سی چین هم می نویسد آمارها ثابت می کند که از طریق تجارت دو کشور، هر خانوار آمریکایی توانسته است در طول سال، ۸۵۰ دلار سپرده داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به تهدید جدید آمریکا برای در نظرگرفتن تعرفه بر روی ۲۶۷ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین گفت ما بارها گفته ایم که از منافع خود دفاع خواهیم کرد و این اقدام برای اقتصاد و تجارت جهانی گران تمام خواهد شد.

به رغم تعرفه های تجاری فزاینده آمریکا علیه چین، کسری تجاری این کشور در برابر چین که در ماه تیر ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود در ماه مرداد باز هم افزایش یافت و به ۳۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید.