رحمانی فضلی که در سفری یک روزه برای انجام دیداری دو جانبه با همتای ترک خود به آنکارا سفر کرده است، در دیدار با سویلو با اشاره به همکاری نزدیک دو کشور در زمینه امنیت مرزی، مبارزه با مواد مخدر، مقابله با قاچاق انسان و کالا و مبارزه با تروریسم افزود: همکاری دو کشور در این زمینه ها خوب پیش می رود.

وی همچنین اظهار کرد: علاوه بر این، همکاری های پلیسی خوبی هم بین ایران و ترکیه مطابق موافقت نامه ها شکل گرفته و روند همکاری های دوجانبه در این زمینه رو به توسعه است.

رحمانی فضلی با اشاره به پیگیری روابط دو کشور با جدیت و دقت از سوی مقامات ایران بیان کرد: هم دولت، هم ملت و هم رهبری ایران، توجه جدی و وافری به ارتباط آنکارا ـ تهران دارند.

وی توسعه مناسبات دو کشور را در هر شرایطی جزو اولویت های دو کشور عنوان کرد و با قدردانی از همکاری های امنیتی خوب ترکیه با ایران گفت: جلسات خوبی بین مقامات و کارشناسان دو طرف در این زمینه برگزار شده و این همکاری ها ادامه خواهد داشت.

وزیر کشور ایران اضافه کرد: باید تلاش کنیم که به غیر از این همکاری ها، همکاری های اقتصادی، گردشگری و مراودات تجاری بین دو کشور نیز تقویت شود.

وی سطح مراودات ایران و ترکیه را در این زمینه ها مناسب توصیف کرد و افزود: با تماس ها و دیدارهای روسای جمهوری دو کشور و با اراده ایجاد شده در دو طرف، سطح مناسبات در این بخش ها هم مطلوب بوده و در حال گسترش است.

رحمانی فضلی تاکید کرد: روسای جمهوری دو کشور در سال گذشته هفت بار همدیگر را در قالب دیدارهای دوجانبه و یا چند جانبه ملاقات کردند و این امر علاوه بر همکاری در حوزه های دیگر، نشان می دهد که روابط ایران و ترکیه در بالاترین سطح قرار دارد.

وی ادامه داد: ما علاقه مندیم که در مباحث منطقه ای نیز مذاکره کرده و در این زمینه نیز روابط و همکاری دوجانبه خود را تقویت کنیم و مراودات امنیتی برای توسعه همکاری مشترک داشته باشیم.

وزیر کشور ایران با بیان این که مسائل منطقه ای باید به دست خود کشورهای منطقه حل شود، تاکید کرد: ما در این زمینه ترکیه را کشوری موثر می دانیم و امیدواریم که این نشست موجب بهبود روابط دو کشور در این زمینه نیز بشود.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه هم در این دیدار گفت: گام های مشترکی که در روابط ایران و ترکیه به همراه مسئولیت مشترک برداشته شده، دستاورد خوبی برای هر دو طرف داشته است.

وی بیان کرد: هم در بعد مراودات بین مقامات وزارت کشور دو طرف و هم در بعد پلیسی و امنیتی، همکاری در امور مهاجرین و برگزاری نشست های مشترک امنیتی در ۱.۵ سال گذشته، روابط ایران و ترکیه به سطح خیلی خوب و مطلوبی رسیده است.

سویلو افزود: هر دو کشور بر مبارزه مشترک در زمینه تروریسم و قاچاق مواد مخدر، مهاجرت های غیرقانونی و قاچاق کالا و تامین امنیت مرزی تاکید داشته و مراودات خوبی با هم دارند.

وی با اشاره به سفر اواخر پاییز سال گذشته خود به تهران اضافه کرد: پس از آن سفر، هیات های وزارت کشور ترکیه و ایران در کشورهای همدیگر ملاقات و مذاکره کرده و موضوعات همکاری ها در حوزه های تعیین شده را بررسی کردند.

وزیر کشور ترکیه تاکید کرد: سفر سال گذشته باعث امیدواری برای بهبود روابط دو کشور شد و خوشبختانه با انجام مذاکرات کارشناسی، به این هدف نزدیک شدیم.

 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران که برای سفری یک روزه وارد آنکارا شده است، پس از این دیدار دوجانبه، در نشست مشترک هیات های کارشناسی وزارت کشور ایران و ترکیه که با حضور سلیمان سویلو همتای ترک وی برگزار شد، شرکت کرد.

در این نشست مشترک طرفین درباره همکاری های مرزی، مبارزه با قاچاق انسان و مواد مخدر و مبارزه با تروریسم و مقابله با قاچاق کالا با هم مذاکره کردند. 

پیگیری مصوبات دو نشست امنیتی مرزی دو کشور در تهران و آنکارا و بررسی راه های افزایش همکاریها از جمله برنامه های دیگر این سفر است. 

شهروز برزگر نماینده سلماس و محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی وزیر کشور را در این سفر همراهی می کنند. 

رحمانی فضلی بعد از دیدار و مذاکره، امروز به شهر قونیه رفته و از مقبره مولانا در این شهر بازدید خواهد کرد.