دادگاه شکایت ایران از آمریکا در مورد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی و دیگر کمپانی‌های ایرانی هم اکنون با دفاع وکلای ایران در محضر قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در حال برگزاری است.

 طبق جدول زمان‌بندی روز دوشنبه ۸ اکتبر ایالات متحده آمریکا دفاعیات خود را با ایرادهایی که به صلاحیت دیوان در رسیدگی به این پرونده داشت، آغاز کرد.

ایران در متن شکایت خود آمریکا را به نقض پیمان مودت سال ۱۹۵۵ بین دوکشور متهم کرده است.

آمریکا در جلسه روز دوشنبه ایراد مقدماتی خود را به اساس این شکایت وارد کرده است.

«ویسک»، وکیل آمریکا در ایرادات مقدماتی خود به شکایت ایران مدعی شده بود ایران و آمریکا چندین دهه است که هیچ رابطه تجاری و دیپلماتیکی ندارند و از این رو استناد به بندهای مربوط به حقوق کمپانی‌ها در پیمان مودت را فاقد اعتبار خواند.

وکیل ایران، امروز پایه دفاعیات خود را بر ایرادات مقدماتی آمریکا به صلاحیت دادگاه و همچنین شکایت ایران بنا نهاد و گفت: برخلاف ادعای آمریکا، بانک مرکزی از حقوقی در پیمان مودت بین ایران و آمریکا برخوردار است که آمریکا با مسدود کردن دارایی‌های این بانک این پیمان را نقض کرده است.

وی گفت: ادعای آمریکا در مورد عدم وجود روابط تجاری بین دو طرف صحت ندارد؛ چراکه پس از برجام روابط اقتصادی میان ایران و برخی کمپانی‌های آمریکایی برقرار شده بود.

وکیل ایران این ادعا که آمریکا بانک مرکزی کشورمان را از قاعده حمایت از کمپانی‌ها مستثنا خوانده زیر سوال برد و گفت: در قانون ایران بانک مرکزی یک کمپانی محسوب می‌شود و از این رو باید تحت حمایت حقوق مندرج در پیمان مودت درباره کمپانی‌ها باشد.

این دادگاه هم اکنون به طور زنده از شبکه تلویزیونی سازمان ملل در حال پخش است.

در جلسات استماع جاری دیوان، محسن محبی رئیس مرکز حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و نماینده جمهوری اسلامی ایران در این پرونده و تیمی از وکلاء و مشاوران حقوقی، هیات جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند و از جانب آمریکا، ریچارد ویسک مشاور معاون وزیر امور خارجه آمریکا به همراه تیمی از بخش حقوقی سفارت آمریکا در لاهه، هیات آمریکایی را تشکیل می‌دهند.