علی لاریجانی امروز (سه شنبه، ۱۷ مهرماه) در حاشیه برگزاری سومین اجلاس مجالس اوراسیا با رئیس مجلس ترکیه دیدار کرد.

وی با اشاره به ناراحتی آمریکا از روابط دوستانه ایران و ترکیه گفت: آمریکا و برخی کشورهای منطقه از همکاری راهبردی ایران و ترکیه ناراحت هستند و بعد از اقدام موفق ایران، روسیه و ترکیه برای رفع مسئله سوریه نگرانی آنها بیشتر شد اما ایران و ترکیه دو کشور با تاریخ قوی هستند که با این بادها نمی‌لرزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ایران و ترکیه برای پیشبرد اهداف مشترک باید متحدتر باشند، تصریح کرد: همکاری تجاری، فرصت خوبی برای تحقق این مهم است که باید با اتخاذ تمهیداتی آن را پیش برده و گسترش دهیم.

لاریجانی با بیان اینکه در عالم سیاست و تجارت هیچ مشکلی بدون راه‌حل نیست، خاطرنشان کرد: کشورهای ایران و ترکیه که برادر هستند باید ابتکار عمل کنند و ما آماده هستیم تا با استفاده از ظرفیت‌های مختلف به نتیجه مناسبی برسیم.

وی در رابطه با ابراز همدردی رئیس مجلس ترکیه با ایران به دلیل بروز حادثه تروریستی در اهواز ابراز داشت: داعش در این حادثه تلخ نقش داشت و این عملیات از بیرون هدایت می‌شد.

همدردی رئیس پارلمان ترکیه با ایران برای بروز حادثه تروریستی اهواز

بن‌‌‌علی ییلدیریم، رئیس پارلمان ترکیه با بیان اینکه در اجلاس مجالس اوراسیا ۳۹ کشور، ۲۲ نفر از روسای مجالس، ۱۴ نفر معاون رئیس مجلس، نمایندگان هر کدام از سفرا و هفت رئیس و دبیرکل موسسات بین‌المللی حضور دارند، عنوان کرد: همکاری منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم، مشکل مهاجرت، تحریم‌های ظالمانه برخی کشورها و استفاده آنها از زور از جمله موضوعات مهمی است که در این اجلاس بررسی می‌شود.

وی تهدیدات پیرامون محیط زیست را از دیگر موضوعاتی دانست که در این اجلاس به طور جامع بررسی خواهد شد.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه دوستی ایران و ترکیه قدمتی ۵۰۰ ساله دارد، یادآور شد: ایران و ترکیه هیچ‌گاه روبروی هم قرار نگرفته‌اند و همواره پشت هم هستند اما متأسفانه این دو کشور در مقابل حمله چند جانبه قرار دارند چرا که ابتکاری که ایران، ترکیه و روسیه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه انجام دادند، برخی کشورها را ناراحت کرده است که به دنبال بازی‌های دیگر هستند.

لاریجانی اضافه کرد: ما ۳ کشور می‌توانیم با تقویت همکاری در منطقه، خود را تقویت کرده و بر این کشورها فائق آییم و نوع همکاری در سوریه را در منطقه بسط دهیم و می‌توان ابعاد جدیدی به مسائل امنیتی، دفاعی و نظامی افزود.

وی ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی اهواز بیان کرد: این حادثه که منجر به زخمی و کشته شدن غیرنظامیان اعم از زنان و کودکان شد، ما را ناراحت کرد بنابراین با شما ابراز همدردی می‌کنیم و به مردم ایران تسلیت می‌گوییم.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه روزبه‌‌‌‌روز در حال پیشرفت است، گفت: ما باید به عنوان روسای مجالس برای بهبود روابط پارلمانی، گام‌های رو به جلو برداریم به خصوص در حوزه تجاری، روابط جدیدتری اعمال کنیم.

لاریجانی با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام اظهار داشت: متأسفانه با اقدامات لحظه‌ای و آنی غیرقابل پیش‌بینی دولت آمریکا، مسائل منطقه به شکل قابل توجهی تغییر کرده است و ایران و ترکیه که مسئولیت سنگینی بر دوش دارند نمی‌‌‌توانند بنشینند و نظاره‌گر باشند.

وی افزود: ما مجبور هستیم در برابر برنامه‌های مرموز اینچنینی که برای گسترش عدم ثبات منطقه صورت گرفته تدابیری بیندیشیم و وظیفه اول در این مورد برعهده دولت‌های دو کشور است کما اینکه نتایج دیدار روسای جمهور هر دو کشور نشان داد در عزم و اراده برای تحقق این مهم هیچ مشکلی وجود ندارد.