سیده فاطمه حسینی روز دوشنبه در آیین بهره برداری از چهار طرح عمرانی و صنعتی در روستاهای بخش مرکزی شهرستان ری عنوان کرد: توانمند سازی روستاییان به خصوص زنان روستایی، استفاده از فنآوری های نوین در تولیدات و کاهش مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرهای بزرگ از مهمترین دلایل تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از معضلات و آسیب های اجتماعی ریشه در حاشیه نشینی دارد، اظهار داشت: خشکسالی، نبود امکانات مناسب زندگی و توجه نکردن به روستاها از جمله دلایلی است که موجب مهاجرت و حاشیه نشینی روستاییان در اطراف شهرهای بزرگ می شود.

حسینی ادامه داد: امروز بسیاری از معضلات از جمله طلاق، اعتیاد و انواع بزه های اجتماعی بر اثر مهاجرت روستاییان به اطراف شهرها ایجاد شده که باید دولت با ارائه برنامه های درست و منطقی زمینه مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را فراهم نماید.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تولیدات روستاییان بر اساس کار جمعی اعضای خانواده استوار است، تاکید کرد: نقش زنان روستایی باید در برنامه های دولت برای توسعه مناطق روستایی بسیار پررنگ باشد تا زنان فرصت استفاده از منابع مالی و تصمیم گیری در اقتصاد خانواده را بیشتر از گذشته بر عهده داشته باشند.

وی یادآور شد: مجلس ۱۵ درصد از اعتبارات اختصاص داده شده به توسعه روستاها را برای استفاده از فنآوری های نوین در کسب و کارهای روستایی در نظر گرفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: جوانان روستایی باید از استارت آپ ها برای هدایت محصولات روستایی به بازار شهر نهایت استفاده را ببرند تا بدین وسیله زمینه رشد و توسعه روستاها در کشور فراهم شود.

۱۵ مهر ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز ملی روستا و عشایر نامگذاری شده است.

شهرستان ری (به مرکزیت شهرری) با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در جنوب استان تهران واقع شده که دارای پنج شهر شهرری، باقرشهر، کهریزک، قیامدشت و حسن آباد و چهار بخش مرکزی، کهریزک، فشاپویه، خاوران و قلعه نو است.