&#۳۹;شیه چون لین&#۳۹; رییس شرکت کشتیرانی چاینا مرچانت موسوم به &#۳۹;سی ام یی اس&#۳۹; امروز یکشنبه در مصاحبه ای که تارنمای &#۳۹;اویل پرایس&#۳۹; از او نقل کرده است، گفت: حمل نفت از آمریکا به چین دیگر انجام نمی شود.

چین همچنین به دلیل افزایش تعرفه های آمریکا بر روی کالاهای این کشور، از ماه گذشته میلادی اقدام به اعمال ۱۰ درصد تعرفه بر روی گاز طبیعی مایع وارداتی از آمریکا کرده است.

بنا به این گزارش، چین از پالایشگاه های این کشور و بازرگانان خواسته است در مورد خرید نفت خام از آمریکا اقدام نکنند و خریداران نیز گفته اند که اطلاعی از اینکه این تصمیم تا چه زمانی به طول می انجامد، ندارند.

شیه در این خصوص گفت: تا قبل از جنگ تجاری و افزایش تعرفه ها، روابط اقتصادی و معاملات تجاری بسیار خوبی با آمریکا داشتیم اما اکنون خرید و بارگیری نفتی از آمریکا کاملا متوقف شده است.

آمریکا صادرات نفت به چین را از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز کرد و خیلی زود میزان صادرات افزایش یافت و در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ به رقم بی سابقه ۵۱۰ هزار بشکه در روز رسید و با تشدید مناقشات تجاری در یک ماه بعد از آن به ۳۸۴ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

در ماه اوت، چین از آمریکا ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خریداری کرد اما وقتی روابط تیره تر شد در ماه سپتامبر این میزان فقط ۶۰۰ هزار بشکه در کل ماه بود.

بلومبرگ گزارش کرده است چین در تلاش است تا منابع دیگری را جایگزین نفت آمریکا کند و به آفریقای غربی روی آورده و توانسته است برای ماه اکتبر روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت از این منطقه خریداری کند که در حال بارگیری و انتقال به چین است.