محمدرضا عدالتخواه از انهدام یک باند خرید و فروش غیرقانونی ارز و قاچاق شمش طلا خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه  این پرونده در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه با حضور دو قاضی و وکلای مدافع مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم آن صادر شد، اظهار داشت: در این پرونده 2 عنوان اتهامی اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق خرید و فروش ۱۳۴ میلیون دلار ارز و مشارکت در قاچاق سازمان یافته طلا برای متهمان وجود داشت.

وی تصریح کرد: در مورد عنوان اتهامی نخست، هفت نفر به عنوان متهمان اصلی این پرونده شناسایی و دستگیر شدند، از بین این هفت نفر ۲ نفر صراف بودند که با اقدامات مجرمانه خود موجب تلاطم در بازر ارز شده و مبلغ ۱۳۴ میلیون دلار را به صورت غیرقانونی مورد خرید و فروش قرار داده بودند.

عدالتخواه خاطرنشان کرد: این ۲ صراف ارز دولتی را از بانک مرکزی تحویل می‌گرفتند تا طبق ضوابط بین افراد واجد‌الشرایط توزیع شود، اما این افراد با تشکیل یک شبکه با جعل سند و تهیه فاکتورهای صوری اقدام به فروش این ارزها در بازار آزاد می‌کردند.

وی گفت: این ۲ صراف، پنج نفر دیگر را به عنوان اعضای باند خود در بازار داشتند که در وقوع جرائم با آن‌ها همکاری داشته‌اند.

عدالتخواه ادامه داد: این متهمان ارزهای دریافتی از بانک مرکزی را به وجه نقد و سپس شمش طلا تبدیل و حتی در مواردی ارزهای دولتی را به کشور عراق قاچاق کرده و به فروش رسانده و در مقابل اقدام به وارد کردن طلا به کشور می‌کردند.

وی از متلاشی شدن این تیم هفت نفره خبر داد و افزود: با تلاش و همکاری مشترک مراجع امنیتی، انتظامی و قضایی این تیم هفت نفره شناسایی و دستگیر شدند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه به عنوان اتهامی دیگر این پرونده اشاره کرد و گفت: عنوان اتهامی دیگری که در کیفر خواست این پرونده برای چهار متهم دیگر عنوان شده بود مشارکت در قاچاق سازمان یافته ۱۶ قالب شمش طلای یک کیلوگرمی بود.

وی با اشاره به شناسایی و دستگیری این چهار نفر، یادآور شد: این افراد پول‌های به دست آمده توسط اعضای باند هفت نفره را به شمش طلا تبدیل کرده و به داخل کشور قاچاق می‌کردند.

این مقام عالی دستگاه قضایی کرمانشاه تصریح کرد: پس از دستگیری این چهار متهم از آن‌ها ۱۶ قالب شمش طلای یک کیلوگرمی کشف و ضبط شد که اکنون این شمش ها در اختیار است.

عدالتخواه در رابطه با محکومیت صادر شده برای این افراد هم، گفت: در عنوان اتهامی نخست ۲ صراف و یک نفر دیگر از عوامل اصلی این باند هرکدام به ۱۵ سال حبس و چهار نفر دیگر هم به پنج سال حبس محکوم شدند و این افراد علاوه بر مجازات حبس به پرداخت جریمه‌ای معادل ۱۳۴ میلیون دلار نیز محکوم شدند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در رابطه با محکومیت چهار متهم دیگر هم، تصریح کرد: متهمان عنوان اتهامی مشارکت در قاچاق سازمان یافته ۱۶ قالب شمش طلا هم به حبس‌های طولانی محکوم شدند و همچنین این افراد علاوه بر ضبط شمش‌های طلا به پرداخت مبلغ ۵۳ میلیارد و  ۴۶۵ میلیون ریال جرای نقدی محکوم شدند.

وی در رابطه با اعلام اسامی این محکومان، ادامه داد: چون این پرونده قبل از استجازه مقام معظم رهبری تشکیل شده بود در بردن نام و اسامی متهمان آن معذوریت داریم و پس از قطعیت یافتن حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور اسامی آن‌ها رسانه‌ای خواهد شد.

عدالتخواه در ادامه به افرادی که در تردد کامیون‌ها و حمل و نقل جاده‌ای اخلال ایجاد می‌کنند نیز هشدار داد و گفت: در صورت وقوع این جرم با متهان آن بشدت برخورد خواهد شد.

این مقام عالی دستگاه قضایی کرمانشاه افزود: اگر کسی مزاحمتی مثل سنگ‌پرانی به کامیونی داشته باشد که منجر به انحراف، صدمه و یا آسیب راننده شود و حتی خدایی نکرده راننده‌ای فوت کند می‌تواند عنوان اتهامی قتل عمدی را بر پرتاب کننده سنگ به‌دنبال داشته باشد.

عداتخواه ادامه داد: همچنین این افراد ممکن است مشمول عنوان اتهامی قطاع‌الطریق یا مفسد‌فی‌الارض شوند که در این صورت مجازات‌های بسیار سنگین در انتظارشان خواهد بود.

این مقام قضایی از دستگیری تعدادی متهم که متعرض کامیون‌دارن شده بودند خبر داد و گفت: چهار نفر در هرسین، ۲ نفر در دالاهو و چهار نفر در کرمانشاه در این رابطه دستگیر شدند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: در حال حاضر با گشت‌زنی مامورانی از نیروی انتظامی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و بسیج به صورت مشترک امنیت بسیار خوبی در جاده‌های استان وجود دارد و کامیون‌داران بدون هیچگونه مشکلی به حمل و نقل کالا و تجهیزات مبادرت می‌کنند.

عدالتخواه همچنین از دستگیری هشت دلال و قاچاقچی عمده ارز در روزهای اخیر خبر داد و بیان کرد: این هشت نفر به اتهام قاچاق سازمان یافته و عمده ارز توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی که تاکنون چهار نفر از آن‌ها دستگیر شده و چهار نفر دیگر هم در حال حاضر متواری و تحت تعقیب هستند.

این مقام قضایی یادآور شد: از این متهمان مجموعا ۱۰۰ هزار دلار کشف و ضبط شده است که گردش مالی آن‌ها حدود ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی در پایان بر عزم راسخ دستگاه قضائی بر مبارزه با مفاسد اقتصادی و اخلالگران در بازار ارز تاکید کرد.