به گزارش پایگاه خبری العهد، شیخ علی دعموش، نائب رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بدترین شکل باج خواهی از هم پیمان سعودی‌اش را به کار گرفته است و برای به دست آوردن اموال عربستان و باج خواهی از آنها با زشترین و توهین آمیز ترین لحن در مقابل دنیادر رابطه با آن صحبت می کند و در مقابل سعودی در برابر این تحقیرها سکوت اختیار کردند.

وی افزود: زمان آن رسیده است که عربستان درک کند آمریکا آنها را غرق توهم کرده است و برای باج خواهی و تحت سلطه گرفتن آنها دشمنان وهمی برای عربستان می سازد. زمان آن رسیده است که عربستان درک کند تنها راه حل مشکلات منطقه گفت‌وگو با ایران ، سوریه و دیگر کشورهای منطقه و دست کشدن از حمایت های تروریست ها است. قدرت منطقه با وحدت، همکاری و تفاهم محقق می شود نه با تکیه بر آمریکا و اسرائیل.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در جمع حامیانش در شهر ساوتهیون در ایالت میسی‌سیپی تاکید کرد: ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید شما بگویید که آنها ثروتمندند و من عاشق پادشاه، ملک سلمان هستم. اما گفتم "پادشاه، ما از شما حفاظت می‌کنیم. شما بدون ما دو هفته هم دوام نخواهید آورد. باید هزینه‌های ارتش خودتان را بپردازید."

رئیس‌جمهوری آمریکا مشخص نکرد که این سخنان را چه زمانی به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان گفته است. به رغم این سخنان تند و تیز، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان دارد و آن را خاکریزی علیه ایران در این منطقه می‌داند. ترامپ سال گذشته در اولین سفر بین‌المللی راهی ریاض شده بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز پنچشنبه با اشاره به تحقیر عربستان توسط رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: "آقای ترامپ بارها سعودی‌ها را تحقیر کرده و گفته است که نمی‌توانند دو هفته بدون حمایت او دوام بیاورند. این جایزه توهم برون سپاری امنیت به بیگانگان است. ما یک بار دیگر دستمان را به سوی همسایگان دراز می‌کنیم: بیایید با ساختن یک منطقه قوی به این خودپسندی استکباری پایان دهیم!"

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در واکنش به اهانت‌ها و انتقادات نیشدار اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا علیه حکام سعودی تصریح کرد: ما باید انتقاد و ستایش دوستان را پذیرا باشیم. ما روابط کاری خوب و ویژه‌ای با دونالد ترامپ داریم و من کار کردن با او را دوست دارم. ما سرمایه‌گذاری‌های عظیمی بین دو کشور داریم و تجارت ما با آمریکا در شرایط مطلوبی است و دستاوردهای بسیاری را محقق کرده‌ایم که امر واقعا مسرت بخش است. قبلا استراتژی ما تحویل اکثر سلاح‌هایمان به دیگر کشورها بود اما زمانی که ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شد ما استراتژی تسلیحاتی خود را تغییر دادیم. به اعتقاد من ۹۹ درصد امور با آمریکا خوب است و تنها یک مساله منفی با آمریکا وجود دارد. ما با دولت آمریکا در جنگ علیه تروریسم و افراط‌گرایی موفق عمل کردیم و با هم تلاش می‌کنیم مانع از تحرکات منفی ایران شویم. عربستان قبل از اینکه آمریکا از سال ۱۷۴۴ به وجود بیاید وجود داشته است تصور می‌کنم بیشتر از ۳۰ سال قبل از آمریکا. عربستان حدود ۲۰۰۰ سال طول می‌کشد تا با برخی خطرات روبه‌رو شود از این رو تصور می‌کنم اظهارات ترامپ دقیق نیست. به اعتقاد من باراک اوباما طی هشت سال که در کاخ سفید بود علیه بسیاری از طرح‌های ما کار کرد البته نه در مورد عربستان فقط بلکه درباره کل خاورمیانه. به رغم اینکه آمریکا علیه برنامه‌های ما کار کرد اما ما توانستیم به حمایت از منافع خود بپردازیم و در نهایت موفق شدیم آمریکا تحت رهبری اوباما به عنوان مثال در مصر شکست خورد.