سیاتیک دردی است که ممکن است سراغ همه بیاید. این درد معمولاً طولانی است و به همین دلیل آزاردهنده می‌شود. اگر از این مشکل رنج می‌برید بهتر است به درمان‌های طبیعی دسترسی فوری داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر با درد آن کنار بیایید.

برخی ترکیبات طبیعی وجود دارند که تا رسیدن به دکتر و درمان‌های مناسب به تسکین درد سیاتیک کمک می‌کنند. کمپرس‌ها جزو این درمان‌های طبیعی هستند که علائم سیاتیک را التیام می‌دهند. در این مطلب به ۵ نمونه اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک شامل دردی شدید است که در ناحیه عصب سیاتیک، یکی از مهم‌ترین عصب‌های بدن انسان، حس می‌شود. این مشکل معمولاً بسیار دردناک بوده و چندین روز طول می‌کشد. عصب سیاتیک از شبکه عصبی سکرال پلکسوس، شبکه عصب‌های واقع در قسمت تحتانی کمر شروع می‌شود. عملکرد عمده این عصب انقباض عضلانی و قابلیت حسی آن است. این عصب قدرت تحرک و حس را در مناطق ران‌ها، زانوها، پشت ساق پا، پا‌ها و انگشتان فراهم می‌کند.

علائم سیاتیک

معمولاً سیاتیک صرفاً یک نقطه از بدن را درگیر می‌کند. به طوری که درد از ران تا کف پا کشیده می‌شود. رایج‌ترین علائم سیاتیک عبارت است از:

* احساس سوزش

* گزگز شدن

* درد شدید

* احساس لمسی و کرخی

* احساس ضعف در ناحیه ران‌ها و ساق پا

علل و عوامل سیاتیک

عوامل اصلی سیاتیک به شرح زیر است:

* تنگی کانال کمر

* تومور‌ها بخصوص تومور کندروسارکوم

* بارداری (رحم به ارگان‌های داخلی فشار آورده و به این ترتیب باعث انقباضات عضلانی می‌شود).

۵ کمپرس طبیعی برای کاهش درد سیاتیک

حال که تا حدودی با سیاتیک آشنا شدید به سراغ کمپرس‌های التیام‌بخش طبیعی می‌رویم.

تناوب کمپرس گرم و کمپرس سرد

کمپرس گرم مانند یک آرام‌بخش عضلانی عمل می‌کند. در صورتی که کمپرس سرد باعث کاهش التهاب و تسکین آن در ناحیه می‌شود. به این ترتیب تناوب کمپرس سرد و گرم یک روش عالی برای تسکین طبیعی درد محسوب می‌شود.

لوازم ضروری

حوله ۲ عدد

آب سرد ۱ تشت

آب گرم ۱ تشت

چگونه عمل کنیم؟

یکی از حوله‌ها را در تشت حاوی آب گرم خیس کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید. حوله دیگر را در تشت حاوی آب سرد قرار دهید و بعد از برداشتن حوله گرم روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و ۲۰ دقیقه دیگر تحمل کنید. این کار را یک بار دیگر نیز تکرار کنید.

کمپرس سیب زمینی

سیب زمینی دارای خواص ضدالتهابی بسیار مؤثر است. گوشت و پوست و آب این ماده غذایی در تولید محصولات آرایشی و دارویی استفاده می‌شود. کمپرس سیب زمینی با اندکی گرما می‌تواند برای تسکین درد و کاهش التهاب مؤثر باشد.

آنچه لازم است:

سیب زمینی ۴ عدد

دستمال تمیز ۱ عدد

چه باید کرد؟

سیب زمینی را بپزید و پوست آن را بگیرید. سپس آن را له کنید تا به شکل پوره در بیاید. پوره به دست آمده را لای دستمال مالیده و روی ناحیه دردناک قرار دهید. زمانی که کمپرس سرد می‌شود آن را روی کتری گرم کنید و یا کمپرس دیگری آماده کنید.

کمپرس زنجبیل

کمپرس زنجبیل و کنجد

زنجبیل به دلیل دارا بودن فواید زیاد، یکی از ترکیبات همیشگی برای کاهش و تسکین التهاب است. روغن کنجد نیز حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی، مرطوب‌کنندگی، مسکنی و ضدالتهابی است. از ترکیب این دو ماده مفید پماد فوق‌العاده‌ای حاصل می‌شود که درد‌هایی مانند سیاتیک را کاهش می‌دهد.

آنچه لازم است:

روغن کنجد نصف لیوان معادل ۱۲۵ میلی‌لیتر

ریشه زنجبیل ۱ عدد

دستمال تمیز ۱ عدد

چه باید کرد؟

روغن کنجد را در ماکروویو یا به روش بن ماری (روش غیرمستقیم داخل آب داغ) گرم کنید. ریشه زنجبیل را رنده کرده و در روغن کنجد بخوابانید. دستمال را به ترکیب آغشته کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.

کمپرس بابونه

بابونه حاوی خواص ضدالتهابی و ترکیبات مسکنی است. این دو خاصیت نیز به عنوان یک تقویت کننده به تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی کمک می‌کند. علاوه بر این، دم‌کرده بابونه باعث می‌شود که بدن فواید آن را بهتر جذب کند. بابونه برای تسکین سیاتیک، روماتیسم، حالت کرخی و لمسی مفید بوده و یک دهان‌شویه طبیعی و مؤثر محسوب می‌شود.

آنچه لازم است:

آب ۲ لیوان معادل ۵۰۰ میلی‌لیتر

بابونه ۲ قاشق غذاخوری معادل ۳۰ گرم

دستمال تمیز ۱ عدد

چه باید کرد؟

آب را داغ کنید و زمانی که به جوش آمد بابونه را اضافه کنید و اجازه دهید بجوشد. سپس آن را صاف کنید. دستمال تمیز را به محلول بابونه آغشته کرده و روی ناحیه دردناک قرار دهید تا سرد شود. این کار را به مدت ۲ ساعت تکرار کنید.

کمپرس سرد

برخی افراد کمپرس سرد را به کمپرس گرم ترجیح می‌دهند. کمپرس بسیار سرد یک درمان طبیعی و مؤثر برای تسکین درد‌ها و کاهش التهاب است. در این صورت نیازی به تهیه کمپرس با ماده خاصی نیست. آب سرد و مقداری یخ نیز کارتان را راه می‌اندازد.

آنچه لازم است:

دستمال تمیز ۱ عدد

یخ ۸ قالب

آب به میزان لازم

چه باید کرد؟

در یک تشت آب سرد بریزید و یخ‌ها را به آن اضافه کنید تا آب کاملاً سرد شود. دستمال را به آب یخ آغشته کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. این کار را به مدت ۳ ساعت تکرار کنید.

حرف آخر

بدون شک در بین این کمپرس‌ها می‌توانید کمپرس مورد علاقه و مفیدتر را پیدا کنید. ترکیبات این کمپرس‌ها ساده و در دسترس هستند و به راحتی باعث تسکین درد می‌شوند. یادتان باشد که این کمپرس‌ها جزو درمان‌های طبیعی و مکمل هستند و مشکل را برطرف نمی‌کنند. یعنی باعث درمان سیاتیک نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است که حتماً به پزشک مراجعه کنید.