"الکساندر گراف لامبسدورف"، معاون پارلمان اروپا و از نمایندگان بلند پایه حزب لیبرال دموکرات آلمان در مصاحبه ای با سایت رادیو آلمان به مسئله توافق هسته ای با ایران و مناسبات آلمان با رژیم صهیونیستی پرداخته و گفت: اسرائیل البته برای آلمان یک شریک تاریخی است. یک تاریخچه مشترک سبب می شود که یک مسئولیت ویژه ای از طرف آلمان برای امنیت  این رژیم و روابط کاری ایجاد شود.

وی با اشاره به روابط دوستانه ای که بین برلین و تل آویو  وجود دارد در عین حال خاطر نشان کرد که طبیعتا مناقشاتی درباره سیاست شهرکسازی های اسرائیل که همچنین در پارلمان آلمان با دید انتقادی به آن نگریسته می شود وجود دارد.

لامبسدورف همچنین تاکید کرد که باید درباره سیاست شهرکسازی اسرائیل صحبت شود و این مسئله به صورت انتقادی مورد توجه قرار گیرد، چرا که همانگونه که در حال حاضر دنبال می شود راه حل دو دولتی که بر اساس توافق جامعه بین المللی بهترین راه حل برای مناقشات بین فلسطینیان و اسرائیل است غیرممکن می شود. وی هیچ راه حل جایگزینی را برای این مسئله ندانسته و در این شرایط سیاست های شهرکسازی و همچنین انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را از نظر سیاسی منطقی ندانست.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد  که  اسرائیل با وجود شراکت تنگاتنگی که با آمریکا دارد اما از نظر اقتصادی به صورت تنگاتنگ تر با اروپا مرتبط است. آلمان مهم ترین شریک تجاری رژِیم صهیونیستی در اروپا است.

وی در ادامه به اختلاف نظرهای اساسی بین برلین-تل آویو در موضوع توافق هسته ای با ایران پرداخته و انتقاد به برجام و رد آن که مد نظر این رژیم  است را درست ندانست.

معاون پارلمان اروپا  این رویکرد را درست دانست که اروپا همه اقدامات را انجام دهد که توافق هسته ای حفظ شده و دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته ای ایران تضمین شود.