این افشاگری از سوی ژنرال ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای دفاع بیولوژیکی، شیمیایی و رادیولوژیکی روسیه در ضمن تشریح یک پرونده تهیه شده از سوی ایگور گئورگادزه، مقام امنیتی ارشد سابق گرجستان خطاب به خبرنگاران مطرح شد.

کریلوف تصریح کرد، پنتاگون در حال اداره یک آزمایشگاه محرمانه تسلیحات بیولوژیکی در مرکز پژوهش و بهداشت عمومی لوگار واقع در شهر تفلیس پایتخت گرجستان است. او اظهار داشت، یک شبکه از آزمایشگاه‌های نظامی محرمانه متعلق به آمریکایی‌ها در اوکراین، جمهوری آذربایجان و ازبکستان گسترش یافته که روسیه و چین را تهدید می‌کند.

گرجستان و آمریکا این ادعا را در اظهارنظری خطاب به اسپوتنیک رد کرده‌اند. همچنین زوراب آباشیدزه، فرستاده دولت گرجستان برای روابط با روسیه نیز این ادعاها را پوچ خوانده و در عین حال اریک پاهون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت، این مرکز متعلق به مرکز کنترل بیماری دولت گرجستان بوده و توسط آن اداره می‌شود.

با وجود آن که آمریکا انجام تحقیقات درباره سلاح‌های شیمیایی در مرکز واقع در تفلیس را رد کرده اما این ژنرال روسی تصریح ساخت که این پرونده گرجستان ثابت می‌کند که پنتاگون چندین توافق بین‌المللی را نقض کرده و بالغ بر ۱۶۰ میلیون دلار برای ساخت مرکز لوگار صرف کرده است.

او خاطر نشان کرد: اسناد ارائه شده از سوی ایگور گئورگادزه بیانیه‌های آمریکا را رد کرده و نگرانی‌ها درباره فعالیتهای غیرقانونی آمریکا در گرجستان از جمله تلاشها برای دور زدن برخی بندهای کنوانسیون منع تسلیحات بیولوژیکی و سمی را تایید می‌کند.

او خاطر نشان کرد، تصاویر این مرکز در نرم افزار گوگل مپس حاکی از ارتقای چشمگیر تاسیسات آن در سالهای اخیر بوده و از جمله اوایل سال جاری میلادی یک ساختمان هشت طبقه جدید در کنار تاسیسات اصلی ساخته شده که دو طبقه آن در اختیار نیروهای مسلح آمریکا بوده و مکانهای بسته مخصوص بیماران با خطر بالای آلودگی با پاتوژنها روبرو هستند. مقامهای گرجستانی دسترسی محدود به اسناد و تاسیسات در این مرکز دارند و بیولوژیستهای ارتش آمریکا بر اساس یک توافق همکاری بین آمریکا و گرجستان متعلق به سال ۲۰۰۲ از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند.

به گفته این مقام روسی، پنتاگون نه فقط این تاسیسات را اداره می کند بلکه تمامی هزینه‌های آن را تا آخرین دلار پرداخت می‌کند.