الاخبار چاپ بیروت نوشت: برای بار دوم، ایران موشکهای میان برد خود را به سمت پایگاههای داعش در شرق سوریه شلیک کرد، آن هم در زمانی که میدان ادلب به سمت پیچیدگیهای بیشتری می رود.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان ادامه داد: مسیر ایجاد منطقه «خلع سلاح» در ادلب، به سمت ابهام پیش می رود، چرا که طیف گسترده ای از گروههای معارض با بندهای توافق سوچی که بین روسیه و ترکیه امضا شده، مخالف هستند. با نزدیک شدن مهلت های مشخص شده در توافق، به نظر می رسد انکارا ناچار است دوره های هماهنگی تازه ای را با طرف روسی برگزار کند، تا زمان بیشتری برای فشار بر گروههای معارض کسب کند.

در چارچوب اختلاف در مورد تفاصیل توافق، فرانس پرس به نقل از ناجی مصطفی، سخنگوی رسمی جبهه ملی آزادی آورد: برخی نکته ها همچنان محل اختلاف است و جدال در مورد تفاسیر آن وجود دارد.در همین رابطه، فرانسه بر حمایت خود از توافق سوچی در مورد ادلب، تاکید می کند.

اما دورتر از ادلب، نیروهای ایرانی موشکهای خود را به سمت پایگاههای داعش در منطقه دیرالزور در جنوب شرقی سوریه، شلیک کردند.این ۶ موشک ایرانی از نوع ذوالفقار و قیام، از پایگاه کرمانشاه به سمت شهر هجین در شرق فرات، پرتاب شد.

منابع رسمی ایران این بمباران را واکنش اولیه به حمله اهواز دانستند. این در حالی است که برخی مجامع ایرانی حمله موشکها به شرق فرات را حامل پیامی برای طرفهای متعددی می دانند و به دلیل نزدیکی مناطق هدف گرفته، به خطوط عملیات «ائتلاف بین المللی»، بیانیه ای از سوی این ائتلاف منتشر شده که طی آن به هشدار ندادن ایران، پیش از حمله موشکی، اشاره شده است.

در همین رابطه، سی ان ان به نقل از سخنگوی ائتلاف، شون رایان آورد: نیروهای ائتلاف در معرض خطر نیستند، اما در صورتی که هر گونه خسارتی متوجه آنها شود، به دقت شرایط را ارزیابی می کنند.