رضا ترکاشوند خاطرنشان کرد: بازار هم نباید به سرعت و شوک آور رویه کاهشی به خود بگیرد بلکه این روند نزولی باید به تدریج و با عرضه بیشتر و اصلاح سیستم‌هایی که نیاز‌های اصلی بازار ما را تامین می‌کند مانند سامانه‌های نیما و ارز حمایتی نیاز‌های واقعی را پاسخ دهند تا بازار به تعادل برسد.

وی درباره علل کاهش ناگهانی نرخ ارز طی دو روز گذشته گفت: کاهش قیمت ارز حاصل یکسری مجموعه عوامل داخلی و خارجی بود که مهمترین آن مجوز‌هایی است که بانک مرکزی دریافت کرد برای این که به عنوان یک بازیگر در بازار فعالیت کند.

ترکاشوند اصلاح مقررات ورود ارز از خارج کشور، ایجاد تسهیلات در گمرک‌ها و نیز تقویت مراوده با صرافان کشور‌های همسایه به عنوان سرپل‌های انتقال ارز به داخل کشور را از دیگر عوامل کاهش نرخ ارز برشمرد.

وی با تاکید بر این که در شرایط فعلی نمی‌توان نرخ خاصی را برای ارز در نظر گرفت گفت: بازار ارز ایران با سه بازار موازی در هرات افغانستان، عراق و امارات متصل است و به تعادل می‌رسد که اگر این تعادل برهم بخورد و کاهش بیش از حد یابد با فرار ارز مواجه می‌شویم و اگر سیر صعودی یابد کشور به شوک کمبود ارز فرو می‌رود.

دبیر کل کانون صرافان ادامه داد: وقتی قیمت ارز را مصنوعی پایین نگه می‌داریم به سرعت خروج سرمایه اتفاق می‌افتد، آن گاه، چون تولید به صرفه نیست سیل گسترده واردات کالا به داخل روان می‌شود بنابراین قیمت ارز باید به گونه‌ای باشد که صرفه صادرات بیش از واردات باشد.

به گفته این صاحبنظر بازار ارز اگر تسهیلات ایجاد شده ادامه دار باشد و تقویت شود و اگر بازیگران بازار به شکل اعم از صادرکنندگان و واردکنندگان فعال عمل کنند باید ظرف یکی دو هفته آینده بازار ارز به تعادل و ثبات برسد.

دبیر کل کانون صرافان با تاکید بر این که ارز باید به یک قیمت واقعی برسد گفت: مردم در پی ثبات نرخ ارز هستند.

ترکاشوند با تاکید بر این که ارز تنها عامل تاثیرگذار بر بازار ما نیست گفت: ارز یک برآیند از وضعیت اقتصادی کشور و یک متغیر وابسته است که اگر دیگر مولفه‌ها مانند امنیت اجتماعی، اعتماد ملی و سیاست خارجی با تصمیمات حوزه ارزی همراستا نباشد، بحران کماکان ادامه خواهد داشت.

وی در عین حال در توصیه‌ای به مردم گفت: ارز بازاری حرفه ای، مواج و حساس دارد بنابراین مردم تصور نکنند با مقدار پولی که در اختیار دارند اقدام به خرید ارز کنند و از آن سودآوری داشته باشند.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: کسانی که در پی امنیت برای سرمایه اشان هستند، وجوه خود را در بانک‌ها و یا در بورس و حتی مسکن سرمایه گذاری کنند چرا بررسی‌های ما نشان می‌دهد سود یکساله تا سه ساله حوزه ارزی تقریبا با حوزه بانکی برابر است.

وی فعالان خرد این بازار را به اصطلاح در بازار ارز خانه دار اطلاق کرد و گفت: این افراد ارز را خرید می‌کنند و نگاهداری می‌کنند و انتظار دارند به مرور زمان قیمت‌ها افزایش یابند در حالی که فعالان حرفه‌ای این بازار خرید و فروش را با توجه به سیگنال‌های واقعی آن انجام می‌دهند و سود می‌برند.

دبیر کل کانون صرافان با تاکید بر این که هیچ ایرانی از افزایش نرخ ارز سود نمی‌برد و صرفا آن‌هایی که سرمایه کلان دارند با برنامه وارد این بازار می‌شوند و نرخ‌ها را دستکاری می‌کنند، خطاب به دارندگان سرمایه‌های خرد گفت: حضور این گونه افراد تنها موجب التهاب آفرینی بازار و از بین رفتن سرمایه هایشان می‌شود کما اینکه با همین کاهش دو روزه ارز یکسری از دارندگان اینگونه سرمایه‌های خرد حیات و زندگیشان را در خطر می‌بینند.