محمد نهاوندیان امروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره دلایل کاهش نرخ ارز اظهار کرد: صاحب‌نظران اقتصادی معتقد بودند که نرخ بازار سوم این عمق را ندارد که به عنوان نرخ مرجع در محاسبات اقتصادی مورد استفاده قرار گرفته و قیمت در بازار کالاها بر این اساس تعیین شود. نرخ ارز ناشی از یک التهابات و انتظارات تورمی بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در افکار عمومی این واقع‌بینی حاصل شد و دیدیم که به چه سرعتی افزایش غیر واقعی نرخ ارز به یک مسیر کاهشی تبدیل شد و شاخص‌های اقتصادی هم نشان می‌دهد این روند باید ادامه یابد.

نهاوندیان با بیان اینکه مردم می‌خواهند قدرت خریدشان حفظ شود بیان کرد: مردم نمی‌توانند از دلالانی که از آشفته بازار پول درمی‌آورند تبعیت کنند. این دلالان ریسک‌خواه بوده، ولی مردم می‌خواهند در سرمایه‌گذاری خود اعتماد و اطمینان داشته باشند. بنابراین آن‌ها باید به هشدارهای مسئولان توجه کرده و با مشاوران اقتصادی هم مشورت کنند. مساله مالباختگان موسسات مالی عبرت خیلی خوبی بود که مردم به جایی که اعتبار زیادی ندارد، دل خوش نکنند چون ریسک آن بالاست.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: باید گزینه‌های اعتمادبخش برای سرمایه‌گذاری مردم وجود داشته باشد. خوشبختانه تصمیمات شورای هماهنگی اقتصادی می‌تواند اطمینان‌بخش باشد مثل همین تصمیم در مورد انتشار اوراق ارزی ریالی توسط بانک مرکزی. در هفته‌های آینده گزینه‌های اطمینان بخشی برای حفظ قدرت خرید مردم معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در چند روز اخیر مردم و شخصیت‌های مورد اطمینان آن‌ها در برابر جریان مرموز و نگران کننده‌ای ایستادگی کردند، گفت: در واقع مصافی بین مردم و بعضی از سایت‌های ناشناس و مجهول‌الحال رخ داد و مردم به درستی انتخاب خود را شکل دادند. از سویی این تصور شکل گرفته بود که بانک مرکزی نسبت به بازار ارز دچار انفعال شده است اما شورای هماهنگی اقتصادی با تصمیمات خود از بانک مرکزی حمایت کرد و بانک مرکزی هم با اقدامات خود این پیام را به فعالان بازار داد که با حجم بسیار کم نمی‌توانند در بازار موج ایجاد کنند. بانک مرکزی با تمام توان خود در بازار ارز حضور دارد.