منصور غلامی،‌ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت دانشجویان بازداشتی اظهار کرد: براساس آخرین اطلاعاتی که در صحبت با قوه قضائیه و مسئولان مربوطه کسب کرده‌ایم، وضعیت این دانشجویان در حال بررسی است تا مشکل خاصی برای ادامه آنها ایجاد نشود.

وی ادامه داد: دانشجویانی که پرونده‌شان بررسی شده در حال تحصیل هستند و با صحبت‌هایی که انجام شده، امیدواریم مشکلی برای ادامه تحصیل آنها پیش نیاید.

وزیر علوم همچنین درباره بروز برخی مشکلات برای دانشجویانی که قصد استفاده از بورسیه تحصیلی دارند با تاکید بر اینکه وزارت علوم دیگر مانند گذشته که تعداد زیادی از دانشجویان را بورسیه می‌کرد، عمل نمی‌کند اظهار کرد: در سال گذشته کمتر از ۴۰ نفر دانشجو از سوی وزارت علوم بورسیه تحصیلی شدند که هزینه‌های آنها نیز از سوی این وزارتخانه پرداخت می‌شود. در خصوص دانشجویان دیگر نیز تاکنون هیچ گزارشی برای بورسیه آنها ارائه نشده است.

غلامی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات دانشجویان بورسیه برای پرداخت هزینه‌های خود گفت: دانشجویان مقطع دکتری که قصد اعزام به خارج از کشور برای استفاده از فرصت مطالعاتی را دارند ممکن است با مشکلاتی مواجه شده باشند. در این زمینه امسال به خاطر مسائلی که درباره ارز در کشور پیش آمد اعزام آنها مقداری با تاخیر انجام می‌شود.

وی افزود: بخش اعظمی از هزینه‌های مربوط به این دانشجویان از سوی دولت پرداخت می‌شود که در این پرداخت مشکلی وجود ندارد اما بخش کمی از هزینه‌ها را نیز دانشجویان باید پرداخت کنند که بیشتر نگرانی آنها در این زمینه است زیرا در قیمت ارز تلاطم‌های به وجود آمده که برای پرداخت سهم مربوط به این دانشجویان هزینه‌ها افزایش یافته است که امیدواریم با کاهشی که طی روزهای گذشته در نرخ ارز مشاهده کرده‌ایم این دانشجویان بتوانند با کمک دانشگاه‌های خود مشکلاتشان  را برطرف کنند.

وزیر علوم همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا کاهش نرخ ارز در ارز دانشجویی نیز تاثیرگذار خواهد بود خاطر نشان کرد: اخیرا بانک مرکزی کمک‌هایی در این زمینه انجام داده است. همچنین شنیده‌ایم که روز گذشته نیز گشایش‌هایی در این زمینه انجام شده و امیدواریم با ادامه یافتن این گشایش‌ها مشکلات موجود در این زمینه نیز برطرف شود.

غلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا امسال مراسم بازگشایی رسمی دانشگاه‌ها با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود نیز خاطر نشان کرد: برای این مراسم از رئیس‌جمهوری دعوت شده است اما با توجه به اینکه هفته قبل ایشان در سفر به نیویورک بودند امیدواریم دفتر رئیس‌جمهوری برای روزهای آینده زمانی برای این موضوع اختصاص دهند.

به گزارش ایسنا، وزیر علوم در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره مواجه شدن دانشجویان برخی از دانشگاه‌ها با مشکلاتی برای تامین خوابگاه دانشجویی خاطرنشان کرد: هر ساله در آغاز سال تحصیلی مشکلات خوابگاهی برای دانشجویان غیربومی ایجاد می‌شود اما معمولا تا یکی دو هفته بعد از آغاز سال تحصیلی و با تدابیری که دانشگاه‌ها در این زمینه اتخاذ می‌کنند، مشکلات برطرف می‌شود. در این زمینه امیدواریم با اقدام به موقع دانشگاه‌ها مشکلات به وجود آمده برای خوابگاه‌های دانشجویان بومی برطرف شود.

وی در پایان در واکنش به پرسش یکی از خبرنگاران که درباره اخراج دختران آیت الله هاشمی از دانشگاه آزاد پرسید اظهار کرد: در این زمینه چیزی نشنیده‌ام چراکه دانشگاه آزاد این موضوعات را به ما نمی‌گوید.