«ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه با شبکه «المیادین» گفت‌وگویی را انجام داده و در آن به مسایل مختلف از جمله شلیک موشک‌های ایران به شرق الفرات سوریه پرداخت.

وزیر خارجه سوریه درباره حملات موشکی اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع عناصر تروریستی داعش در سوریه گزارش داد که «موشک‌های ایرانی در البوکمال در راستای مبارزه با تروریسم است».

وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه هماهنگی بین دمشق و تهران قانونی است و شلیک موشک‌های ایرانی به البوکمال در چارچوب مبارزه با تروریسم صورت گرفته است.

ولید المعلم با بیان اینکه رژیم صهیونیستی به «عربده‌کشی» در آسمان منطقه و حمله به مناطق مختلف عادت کرده است، خاطر نشان کرد که نیروی هوایی سوریه در هر بار حمله این رژیم با آن مقابله کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه تصریح کرد: مکان حضور نیروهای دوست و همپیمان سوریه در این کشور را ما تعیین می‌کنیم.

وی تاکید کرد که روابط روسیه و رژیم صهیونیستی را رهبران موسکو تعیین می‌کنند، اما روابط ما با روسیه در بهترین حالت خود قرار دارد.

وزیر خارجه سوریه افزود: ترکیه قادر است به اجرای توافق سوچی است، زیرا آنکارا اسامی همه تروریست‌های مستقر در ادلب را دارد و با سازمان اطلاعات این کشور همکاری دارند و زیر نظر این سازمان آموزش دیده می‌شوند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که روابط روسیه و رژیم صهیونیستی را رهبران موسکو تعیین می‌کنند، اما روابط ما با روسیه در بهترین حالت خود قرار دارد.

ولید المعلم تصریح کرد: باید منتظر ۱۵ اکتبر ماند تا مسایل روشن شود، اما به احتمال قوی ترکیه باید به تعهدات خود پایبند باشد و اگر توافق سوچی به هر دلیلی اجرایی نشود، هر احتمالی وجود دارد.

ولید المعلم افزود: گوترش دبیرکل سازمان ملل به من گفت که نقش دولت سوریه در تشکیل کمیته قانون اساسی بدون هیچ دخالت خارجی، محوری است.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه افزود: حضور نظامی آمریکا و استقرار پایگاه آمریکایی در «تنف» پس از نابودی تروریست‌ها در جنوب سوریه به دست نیروهای سوری، دیگر فایده‌ای ندارد.

ولید المعلم تاکید کرد که حضور مشاوران نظامی ایرانی در سوریه، قانونی و به درخواست دولت سوریه است.

او با بیان اینکه عملیات موشکی ایران در شرق فرات در چارچوب مبارزه با تروریسم، قانونی است، افزود: جهان باید به دلیل حمله موشکی اخیر ایران به مواضع داعش کف بزند.

ولید المعلم اعلام کرد که مواضع داعش در مرزهای سوریه و عراق، تحت حمایت آمریکا قرار دارد و حمله ایران به داعش در مرزهای سوری-عراقی امری قابل قبول است.

وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت که گروهای کُرد به پیوستن به دولت سوریه تمایل دارد، اما آنها فاقد قدرت نظامی هستند که آن را با واشنگتن ایجاد کردند.

وی افزود: واشنگتن نمی‌تواند به حمایتش از کردها درباره جدایی آنها از سوریه ادامه دارد.کردها بخشی از ملت سوریه هستند و باید از تجربه‌های آنها در قرن گذشته استفاده کرد.

وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت که گروهای کُرد به پیوستن به دولت سوریه تمایل دارد، اما آنها فاقد قدرت نظامی هستند که آن را با واشنگتن ایجاد کردند.

ولید المعلم افزود: واشنگتن نمی‌تواند به حمایتش از کردها درباره جدایی آنها از سوریه ادامه دارد.کردها بخشی از ملت سوریه هستند و باید از تجربه‌های آنها در قرن گذشته استفاده کرد.

وی به موضوع آزادسازی ادلب اشاره کرد و گفت: گام اول برای آزادسازی این استان، تسلیم عناصر مسلح و تحویل سلاح‌های نیمه سنگین و سنگین آنهاست. تروریست‌های خارجی در ادلب باید بدون استثنا از ترکیه و از همان راهی که وارد سوریه شدند، به کشورشان برگردند.

ولید المعلم همچنین به دیدارش با همتای بحرینی خود در حاشیه نشست سازمان ملل اشاره و تصریح کرد که دیدار من با وزیر خارجه بحرین از پیش تعیین شده نبود.

وی افزود: نمی‌توانم درباره آنچه که در این دیدار صورت گرفته و اینکه می‌تواند مقدمه‌ای برای آغاز روابط سوریه و کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) باشد، پاسخ دهم.

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده به کسانی که علیه سوریه توطئه کردند، بگوییم که اهداف آنها در این کشور محقق نشده است.

وی تصریح کرد که در سوریه مرحله انتقالی یا راه حل مشروط و دیکته‌های دیگر کشورها قابل قبول نیست و راه‌حل سوری سوری است.

المعلم همچنین به تحولات یمن اشاره کرد و گفت: آنچه که در یمن می‌گذرد، وجدان کشورهای عربی را بیدار می‌کند و بحران آن باید از راه سیاسی حل شود.

وزیر خارجه سوریه اعلام کرد که اسرائیل با حمایت آمریکا عامل ناامنی در منطقه بوده و هست. اگر نیروهای حزب الله و ارتش لبنان نبودند، اسرائیل فرودگاه بیروت را هم بمباران می‌کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه تاکید کرد که اولویت جهت سرمایه گذاری گاز و نفت در سوریه، برای کشورهای دوست است.