آندری کاستین مدیرعامل بانک VTB روسیه طی مصاحبه‌ای گفت:‌ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور از موضوع حذف دلار از بخش مالی اقتصاد روسیه حمایت کرده است.

وی تاکید کرد:‌البته این به معنای حذف کامل دلار از اقتصاد روسیه نخواهد بود.

طی ماه‌های اخیر موضوع حذف دلار از اقتصاد روسیه به شدت مورد توجه قرار گرفت چرا که آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را تشدید کرده است.

در ماه جولای کاستین که در واقع مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره دومین بانک بزرگ روسیه محسوب می‌شود طرح پیشنهادی را برای فاصله گرفتن اقتصاد روسیه از دلار و گسترش استفاده از روبل این کشور در مبادلات بین‌المللی ارائه کرد.

طرح وی شامل ۴ مرحله اصلی است. نخستین فاز یا مرحله از طرح «کاستین» تسریع رفتن به استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار در مبادلات بین‌المللی است.

وی ارزهای جایگزین دلار در این باره را یورو، یوآن چین و روبل معرفی کرده است. دومین فاز از طرح کاستین نیز بازثبت‌نام هلدینگ‌های بزرگ روسیه در نظام قضایی این کشور است که شامل جایگزین کردن اوراق قرضه یورو و همچنین ایجاد قوانین ثابت برای همه فعالان در بورس این کشور می‌شود.

روسیه مدت‌هاست در تلاش است وابستگی خود به دلار را پس از تحریم‌‌های آمریکا در سال ۲۰۱۴ کاهش دهد.

در ماه می رئیس‌جمهور روسیه گفت که این کشور دیگر به نظام مالی مبتنی بر دلار اعتماد ندارد چرا که آمریکا در حال نقض قوانین سازمان تجارت جهانی و اعمال یکجانبه تحریم علیه کشورهاست.

پوتین گفت: مونوپولی یا انحصار دلار نه تنها برای اقتصاد جهانی ناایمن است بلکه خطرناک نیز هست.