ضرر معامله‌گران غیرحرفه‌ای ارز در بازار/سقوط دلار ادامه دارد

گروه استان ها: چندین ماه است که شاهد افت و خیزهایی در بازار ارز بودیم که به قول اقتصاددانان این افزایش و کاهش قیمت دلار جز حباب چیز دیگری نیست و نمی توان از نقش معامله گران غیر حرفه ای در افزایش قیمت دلار غافل شد.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص ارزیابی وضعیت دلار و پیش بینی آن در نیمه دوم امسال، گفت: افزایش‌های نرخ ارز طی هفته‌های اخیر قطعا تحت تاثیر عوامل احساسی و روانی و فضاهای سیاسی بوده است.

بازارسازی ارز و ورود معامله گران غیرحرفه ای به بازار

محمد واعظ با بیان اینکه در یک مقطع شاهد بازار گردانی و بازارسازی از سوی دلال هایی بودیم که قیمت دلار را افزایش می دادند و با ایجاد فضای احساسی و روانی عامل هجوم معامله‌گران غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای به بازار ارز شدند، ادامه داد: این تازه واردان که به طور قطع توان مقابله با بازارگردانان و معامله گران حرفه ای ارز را ندارند به طور قطع محکوم به خروج از بازار ارز می شوند.

آسیب غیرحرفه ای های بازار به روند واقعی قیمت ها

وی با اظهار اینکه در بازار ارز همواره این معامله گران غیرحرفه ای و نیمه حرفه ای هستند که توان رقابت با دانه درشت های این بازار را ندارند و دچار ضرر و زیان می شوند، ادامه داد: بازار ارز حاصل دست کاری های بازارگردانان است و اگر چه امروز شاهد افزایش و کاهش حبابی ارز هستیم اما پیش بینی می شود در آبان ماه باز این فضای احساسی و روانی در بین مردم ایجاد و با موج جدید از خریداران و افزایش قیمت دلار مواجه شویم.

واعظ با بیان اینکه ورود افرادی که دچار احساسات شدند و بدون اینکه نیازی به ارز داشته باشند وارد بازار ارز شدند،‌ بزرگترین آسیب را به اقتصاد زدند و باعث شد شاهد یک افزایش غیر منطقی دلار شویم، گفت: انتظار می رود احتمالا طی ماه های پیش رو پس از چند افزایش و کاهش نرخ ارز به یک ثبات برسد که پیش بینی می کنیم در فصل زمستان این ثبات ارز را داشته باشیم.

افزایش قیمت دلار در هفته های اول ناشی از روابط بین الملل بود

وی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار در هفته های اول دلیل دیگری داشت اما افزایش های اخیر آن ناشی از حباب بود،‌ گفت: نوسانات هفته های اخیر باعث ایجاد نااطمینانی و بی اعتمادی در بازار اقتصادی و این مسئله مانع تصمیم گیری های اقتصادی شد و حوزه سرمایه داری یا صادرات بلند مدت را تحت تاثیر قرار داد که ثبات بازار ارز باعث بازگشت تصمیمات توسعه ای در اقتصاد می شود.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان بیان داشت: آنچه باعث ثبات در بازار ارز می شود آزمون و خطاهایی است که معامله گران غیر حرفه ای و نیمه حرفه ای در این مدت بدست می آوردند و با ترک بازار کمک به ثبات بازار ارز می شود.

وی گفت: البته نباید از نقش معاونت خزانه داری آمریکا و دستگاه های خدماتی وابسته غافل ماند.

یکی از صرافان مستقر در خیابان سپه اصفهان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر وضعیت روز ارز را اینگونه تشریح کرد: از دیروز با کاهش قیمت ارز مواجهیم به طوری که در عرض ۲۴ ساعت هفت هزار تومان کاهش قیمت داشتیم اما این در حالی است که هیچ خرید و فروشی از سوی صرافی ها صورت نمی گیرد.

مهران کتابی عدم ثبات بازار ارز را ادامه دار خواند و گفت: به طور قطع وقتی نمی توان پیش بینی درستی از وضعیت بازار ارز کرد ما نمی توانیم به نرخ فعلی از مردم دلار بخریم و مجبوریم با قیمتی از مردم دلار بخریم که ضرر نکنیم.

یکی از مردمی که در کنار دلال های فروش ارز در خیابان سپه ایستاده بود و حاضر بود دلار خود را قیمت ۹ هزار تومان بفروشد،‌ گفت: اندک سرمایه ای که داشتم را دلار خریدم و از ترس اینکه قیمت دلار پایین بیاد اقدام به فروش دلار می کنم و امروز که آمدم دلارم را بفروشم پایین تر از نرخ روز بازار از من می خرند و این واقعا انصاف نیست و اگر این را می دانستم به هیچ عنوان اقدام به این کار نمی کردم.

افزایش قیمت دلار تا ۸ هزار تومان منطقی بود

دیگر عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان نیز در خصوص وضعیت ارز به مهر گفت: با توجه به اینکه دلار مطابق با تورم پیش نرفته بود نیاز به یک موج افزایش قیمتی داشت اما تا هشت هزار تومان این افزایش منطق اقتصادی داشت.

مجید صامتی اظهار داشت: دولت ها همواره در دور دوم خود بدنبال افزایش قیمت دلار و برد اقتصادی برای رفع کم و کاستی های خود هستند و این اتفاق یکبار در دولت احمدی نژاد افتاد که واقعا دلار از تورم عقب مانده بود و نیاز به یک افزایش قیمت داشت و امروز نیز دلار سه هزار تومانی معنایی نداشت و باید مطابق با تورم پیش میرفت.

در بررسی های میدانی از بازار ارز اصفهان در خیابان سپه و حکیم شاهد بودیم که بیش از اینکه شاهد تبادل ارزی باشیم بیشتر شاهد تبادل قیمت های کاهشی ارز بین مردم هستیم و عملا خرید و فروش ارز به صورت عمده انجام نمی شود.