النشره گزارش داد، کمیته فلسطین پارلمان عربی به ریاست مشعل بن فهم السلمی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعتصاب عمومی فلسطینیان در روز دوشنبه (یکم اکتبر) بیانگر پیام آشکاری مبنی بر این است که ارداه ملت فلسطین ثابت است و هرگز از بین نمی‌رود هرچند که اشغالگران اسرائیل بخواهند قوانین جدید نژادپرستانه که هدفش کوچاندن اجباری ملت فلسطین از سرزمینشان است را صادر کنند.

این بیانیه همچنین اعلام می‌کند: ملت فلسطین راه را در مقابل تمامی طرح‌های خبیث که هدفش نابودی حق و حقوق ملت فلسطین است، قطع خواهند کرد و مانع آن خواهند شد.

کمیته فلسطین در پارلمان عربی از جامعه جهانی، سازمان ملل و شورای امنیت خواست تا به طور جدی و قاطعانه به پیام ملت فلسطین از طریق برپایی اعتصاب عمومی پاسخ دهند، مسئولیت‌های قانونی و انسانی را برعهده بگیرند، اقداماتی فوری‌ جهت تحت فشار قرار دادن اسرائیل اتخاذ کنند و این رژیم را مجبور به پایبندی به اجرای قوانین بین‌المللی و صرف نظر کردن از قانون نژاد پرستانه "کشور یهود" کنند.

این کمیته همچنین از کمیسیون پارلمان‌های منطقه‌ای، شوراها و پارلمان‌های عربی، اسلامی و بین‌المللی خواست تا برای اعلام همبستگی با ملت فلسطین در اعتصاب عمومی، کمک به حق و حقوق تاریخی آن‌ها، مجبور کردن اسرائیل به رعایت اجرای مصوبه‌های قانونی بین‌المللی، پایان دادن به اشغالگری و به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی شهر قدس هماهنگی و همکاری خود را افزایش دهند.

روز دوشنبه (یکم اکتبر) ساکنان تمامی مناطق، شهرک‌ها و اردوگاه‌های فلسطینی‌ها در کرانه باختری در اعتراض به قانون "کشور یهود" دست به اعتصاب عمومی زدند. این درحالی است که شهرک‌نشینان تندرو نیز به فلسطینی‌ها، مغازه‌ها و منازل آنها در قدس حمله کردند.