ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان روز گذشته اعلام کرد که طالبان نباید منتظر خروج نیروهای خارجی از افغانستان باشد.

وی تصریح کرد: گروه‌های مسلح در آینده این کشور نقشی ندارند و ساده‌ترین راه مصالحه و بازسازی افغانستان به‌صورت مشترک است.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به این موضوع اظهارات فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان را غیرمسئولانه دانست و به لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور تأکید کرد.

این گروه تاکید کرد: ما می‌دانیم که آمریکا از تمام تکنولوژی و قدرت خود برای تسخیر دایمی افغانستان استفاده کرده است اما آنها هرگز به اهداف شوم خود در این کشور دست نخواهند یافت.

سخنگوی طالبان خاطرنشان کرد که مردم افغانستان با استفاده از صبر و حوصله، آمریکا در این کشور را با افتضاح بزرگی روبه‌رو کرده و اعتبار بین‌المللی این کشور را زیر سؤال برده‌اند.

مجاهد اظهار داشت: آمریکا در جنگ ۱۷ ساله افغانستان با سردرگمی روبرو شده و هزاران سرباز خود را از دست داده است. بنابراین آمریکا و نیروهای ناتو نمی‌توانند جنگ در افغانستان را برنده شوند و شانسی برای پیروزی در این کشور ندارند، حتی مردم آمریکا نیز از ادامه جنگ حمایت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد، قابل مشاهده است که مواضع ضدونقیض مقامات آمریکایی و استراتژی‌های شکست‌خورده آنها آمریکا را به چه‌سمتی سوق می‌دهد.

مجاهد هشدار داد که فرماندهان آمریکایی در افغانستان بیش از این با ناکامی و ذلت روبرو خواهند شد زیرا ابتکار عمل در دست مردم افغانستان قرار گرفته است.

در بیانیه طالبان آمده است که دولت دست‌نشانده آمریکا در افغانستان نیز در حال فروپاشی است پس چیزی تا پیروزی مردم این کشور و شکست کامل آمریکا در این کشور باقی نمانده است.

سخنگوی طالبان هشدار داد که شکست آمریکا اجتناب‌ناپذیر است و به‌زودی جهان شاهد شکست و ذلت این کشور خواهد شد.

اظهارات جنگ‌طلبانه فرمانده نیروهای آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که دولت افغانستان تلاش می‌کند تا زمینه مصالحه سیاسی با گروه طالبان فراهم کند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که فرماندهان آمریکایی برای تشدید تنش‌ها و کارشکنی در روند صلح به جنگ‌افروزی و اظهارات غیرمسئولانه را عنوان می‌کنند.