سخنزانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمام ملل در مورد ایران و ابراز نگرانیش در مورد برنامه های هسته ای ایران، آنهم به روش تکراری باز هم سوژه رسانه ها شد و از تحلیل های جدی تا شوخی و مسخرگی را به همراه داشت.

نتانیاهو بدون شک اهداف خاص خود را دارد و بدون اینکه به صحت و سقم ادعاهای خود در مورد ایران بیندیشد، آنها را مطرح می کند تا فضای لازم برای رسیدن به این اهداف را ایجاد کند.

 

نتانیاهو

 

عکس بمب، اسناد طبقه بندی هسته ای و حالا عکس تأسیسات سری در تورقوزآباد. نتانیاهو علاقه خاصی به عکس و نمودار و نمایش دارد و حالا در نمایش عکس بجای نقاشی در سخنرانی خود در مجمع عمومی تصاویری را در سازمان ملل نشان داد که به ادعای او تاسیسات سرّی ایران را در چند نقطه، از جمله در تورقوزآباد، در جنوب تهران، نشان می‌داد. نخست وزیر اسرائیل در حالی چنین اتهامی را علیه تهران مطرح می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دفعات گفته است که به مناطق مورد نظر برای بازرسی در ایران دسترسی داشته و ایران به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه انرژی هسته‌ای عمل کرده است.

نتانیاهو دو هدف را مشخصا دنبال میکند. اول اینکه او امیدوار است با فضاسازی درباره انحراف در برنامه هسته‌ای ایران در حمایت کشورهای باقی مانده در برجام شک و تردید ایجاد کند و به نوعی آنها را که سرسختانه ادعا می‌کنند ایران به تعهدهای خود پایبند بوده، در ادامه حمایت از تهران دو دل کند.

موضوع برجام و خروج امریکا از آن و پایبندی ایران به آن باعث شده است، اروپایی ها مصمم به ایجاد سازوکاری جدیدی مستقل از امریکا برای مبادله با ایران باشند و این مسئله می تواند فروش نفت و برگشت پول آن را برای ایران تضمین کند. اختلال در این موضوع و ایجاد وقفه هرچند کوتاه می تواند تلاش دو طرف را بی ثمر کند. این هدفی است که اسرائیل برای از بین رفتن برجام به طور کامل، به آن امید بسته است.

همچنین نتانیاهو سعی میکند به عنوان پیاده نظام ترامپ برای مقابله و فشار روی ایران، چنین مسائلی را مطرح کند و همگام با رییس‌جمهور امریکا گام برمی‌دارد.

ترامپ پس از خروج از برجام به دنبال توافق ثانویه‌ای با ایران است که در سایه آن برخی محدویت‌های فنی هسته‌ای ایران مادام العمر شوند. دونالد ترامپ یکی از دلایل مخالفت خود با برجام را بند غروب تعهدهای فنی ایران می‌داند و می‌گوید که تهران در بازه زمانی ۵ تا ۸ ساله می‌تواند روند عادی برنامه هسته‌ای خود را آغاز کند. نتانیاهو و ترامپ اعتقاد دارند که برجام تنها ترمزی موقت بر برنامه هسته‌ای ایران است که برخی دسترسی‌های ایران را به تاخیر انداخته اما از بین نبرده است.

این چندمین باری است که نتانیاهو با نمایش تصاویری ادعاهایی را علیه ایران مطرح می‌کند. نتانیاهو مدعی شد آنچه نشان می‌دهدمحل یک آرشیو اسناد اتمی و یک انبار مواد و تجهیزات اتمی ایران است.

او ادعا کرد ایران در ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از تاسیساتی خارج کرده و در مناطق مختلفی در تهران پخش کرده‌اند، تا این مواد را پنهان کنند.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: آفریقای جنوبی و لیبی زمانی که برنامه هسته ای را متوقف کردند آرشیو انبارها را نابود کردند. چرا ایران این کار را نکردند؟ آنها قصد داشتند بعد از پایان توافق هسته ای، فعالیت شان را از سر بگیرند.

این جریان باعث شد سید عباس عراقچی که همراه محمدجواد ظریف در نیویورک به سر می‌برد واکنش نشان دهد و در مقابل ادعاهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ایران تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده‌ای در تورقوزآباد تهران دارد، گفت: فکر می‌کنم عده‌ای دارند نتانیاهو را سرکار می‌گذارند و این دفعه او را به تورقوزآباد ارجاع داده‌اند. حدس می‌زنم عده‌ای او را سرکار گذاشته‌اند.

همچنین نماینده کشورمان در سازمان ملل در پاسخ به تکرار ادعاهای کشف مراکز هسته ای جدید از سوی نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی سابقه طولانی در فرصت طلبی و گمراه کردن افکار عمومی دارد و در این راستا این رژیم با خبر سازی، انحراف اذهان عمومی از رفتار غیر انسانی و سبوعیت این رژیم علیه مردم فلسطین را دنبال می کند.

نماینده ایران روز پنج شنبه در نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مذاکرات عمومی مقامات ارشد، ضمن اشاره به این که این رژیم منشا بی ثباتی و بحران در منطقه است، گفت: فلسفه بافی نتانیاهو موید تمایلات ناخوداگاه و غیر ارادی نخست وزیر در دروغگویی و تحریف واقعیت است و عمدتا با هدف انحراف توجهات از وحشی گری ذاتی این رژیم علیه مردم فلسطین صورت می گیرد.

این اقدام نتانیاهو در سازمان ملل باعث شد حتی رسانه های مشهور اسرائیلی اقدام او را شعبده بازی و تردستی عنوان کرده و کار وی را عامل تمسخر از طرف ایرانی ها بدانند. در حالی که برخی از رسانه های تلاش میکنند گفته های نتانیاهو را به عنوان نخست وزیر رسمی یک کشور، قالبی اطلاعاتی بدهند اما گفته می شود او نیز مانند ترامپ سعی میکند از روشهای پوپولیستی و سخنرانی هایی با فکتهای غیر واقعی این موضوع را القا کند که اسرائیل از اشراف اطلاعاتی بسیار دقیقی در مورد ایران برخوردار است. اما اسرائیلی ها رودست خوردن را قبلا نیز در جنگ ۳۳ روزه تجربه کرده اند. جایی که فکر میکردند یک شاه ماهی را شکار کرده اند ولی چیزی در تورشان نبود.