در متن جوابیه مدیر عامل نیروگاه حرارتی شازند خطاب به مدیر مسئول دنیای اقتصاد آمده است:

باسلام و احترام؛

پیرو مطلب منتشر شده مورخ ۲۶/۰۶/۱۳۹۷ با عنوان "شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه، اینجا ۸۰ درصد مردم سرطان دارند"‌، جوابیه زیر جهت اطلاع رسانی به مردم و تنویر افکار عمومی جهت درج در آن روزنامه ارسال می گردد.

به استحضار می رساند در مطلب مذکور که همراه با درج نام نیروگاه شازند می باشد این نیروگاه مسئول ایجاد و اشاعه بیماری سرطان و سایر بیماریهای لاعلاج دیگری معرفی گردیده است و بعضاً سبب وحشت و نگرانی شدید بویژه ساکنین روستاهای اطراف شده است. نکات ذیل جهت آگاهی بیشتر به تشریح بدین شرح می باشد:

۱) در متن گزارش، بدون استناد به هیچ گزارش رسمی و دلایل علمی و یا بدون نقل قول رسمی وحتی غیر رسمی درخصوص تاثیر مواد شیمیایی در ایجاد بیماریهای لاعلاج از یک طرف و یا از سوی مراجع قانونگذار مانند کارشناسان رسمی دادگستری، پزشکی قانونی، کارشناسان وزارت بهداشت و... همچنین بدون استناد به هیچیک از گزارشهایی درباره اندازه گیری مواد شیمیایی در محیط زیست از سوی سازمانهای متولی و مربوطه (بدون ارائه نام یک ماده شیمیایی عامل چنین بیماریهایی) ، اقدام به قضاوت و نتیجه گیری شده است. این درحالی است که سازمان محیط زیست و یا سایر نهادهای متولی در این زمینه باید اظهار نظر نمایند و لزوم پیگیری و رفع آثار اجتماعی گزارش مذکور را مطالبه کنند.

در فرآیند تولید برق، گاز طبیعی سبب ایجاد بخار پر فشار می‌شود که این بخار با چرخانیدن پره‌های توربین و ژنراتور منجر به تولید برق شده و خروجی دودکش و آلاینده‌های آن چیزی جز محصولات احتراق گاز خانگی نیست و تاکنون در خصوص سرطانزا بودن آن در هیچ مرجع رسمی اظهار نظر نشده است. شایان ذکر است کلیه آلاینده‌های نیروگاه شازند به طور مرتب توسط مراجع قانونی مطابق استانداردهای ملی اندازه‌گیری و سوابق آن توسط ارگانهای رسمی، پایش و نگهداری می‌گردد و برای سالها قابل دسترسی است و این مستندات برخلاف گزارش مندرج در روزنامه ایران می باشد.

۲) نیروگاه شازند در یک منطقه صنعتی است که در آن شرکت‌های بزرگ ملی و شیمیایی مشغول به کار و تولید می‌باشد که حتی اظهار نظر در مورد اینکه تولیدات و آلاینده‌های آنان مسئول بروز چنین فجایعی می‌باشد صرفاً منوط به بررسی و تایید سازمان محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراجع قانونی کشور است که تاکنون چنین گزارشی اعلام و تایید نشده است و حتی در مقیاس بسیار کوچکتر قابل تایید نیست.

۳) بزرگنمایی عجیب در متن گزارش که بیانگر ابتلای ۸۰ درصدی اهالی به سرطان و بیماریهای ناشناخته دیگر، نه فقط در هیچ مرجع رسمی اظهار و گزارش نشده و حتی در مقیاس یکصدم نیز قبلاً توسط ساکنین استان شنیده نشده است و قطعاً در صورتی که چنین فاجعه‌ای در حالت وقوع باشد، مردم و سازمان ‌های ناظر مانند محیط زیست و غیره بایستی آن را بررسی و در صورت لزوم اقداماتی کرده باشند که به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد. اما اکنون هراس عمومی به ویژه در روستاهای اطراف و البته دیگرانی که ممکن است هرگز منطقه را نشناسند ایجاد شده است و گردش خبر مجعول فوق موجب تشویش اذهان عمومی بدون ارائه کوچکترین دلیل، مدرک و مستند می باشد در حالی که هیچ مشخصه شیمیایی برای مواد فوق، ذکر نشده است و به هیچ مرجع حقوقی، قانونی، بیمارستانی در متن گزارش برخورد نمی‌کنیم. بیان بروز چند مرگ ناشی از سرطان طی چهل روز که به آسانی از ثبت احوال شهرستان شازند قابل استعلام است، این امر خود گواه بر عدم صحت آمار موجود در این مطللب می باشد.

۴) اگر فعالیت نیروگاه شازندکه تولید برق و مواد شیمیایی تولیدی به زعم نویسنده اینقدر خطرناک می باشد، تاکنون می بایست بیشتر پرسنل نیروگاه به بیماریهای گوناگون مبتلا شده باشند.در حالیکه پرسنل نیروگاه در سلامت کامل می باشند ومستندات معاینات دوره ای برای ارائه موجود می باشد که مصداق آن برگزیده شدن نیروگاه شازند از طرف دانشگاه علوم پزشکی استان واداره کل کار وتعاون بعنوان شرکت نمونه استان در امور ایمنی، بهداشت و سلامت کار می باشد.

۵) در خاتمه اعلام می دارد نیروگاه شازند که در ۶ سال گذشته بیش از ۹۸% سوخت استفاده شده آن از سوخت پاک گاز طبیعی بوده است و در تابستانهای گرم وسوزان با تولید حداکثری برق خدمت قابل توجه و شایانی را به جامعه ارزانی داشته است. بر این اساس مدیریت نیروگاه شازند به نمایندگی از کلیه کارکنان دلسوز و زحمت کش خود، اعتراض خود را نسبت به محتوای گزارش مذکور اعلام و آن را تکذیب می کند.

شایان ذکر است بیان و انتشار چنین مطالبی که فاقد هرگونه مبنای علمی و حقوقی است، با توجه به وجود ده‌ها نیروگاه مشابه در کشور و هزاران نمونه در کل دنیا، تنها سبب دلسردی مدیریت و کارکنان سخت‌کوش و زحمت‌کش این مجموعه و همچنین ایجاد نگرانی و وحشت بی مورد ساکنین روستاها و شهرهای اطراف می گردد.

 

حمید بادرستانی

مدیرعامل نیروگاه حرارتی شازند